StoryEditor

Začnite pripravovať deti do školy, radia odborníci

03.01.2014, 23:00
Ešte si školáci užijú pár posledných dní vianočných prázdnin a 7. januára opäť pôjdu do škôl. Ako ich postupne pripraviť na nové povinnosti?

Takmer tri týždne leňošenia, neskoršieho vstávania a vychutnávania si ničnerobenia. Vianočné prázdniny sa pomaly chýlia ku koncu a s nimi končí aj mimoriadny časový režim, kedy deti ponocovali a neskoro vstávali. Ako zvládnuť prechod z „ničnerobenia" cez vianočné sviatky až k školským povinnostiam? U školských psychológov sme v HN Poradni zisťovali viac. 

Prázdniny končia. Nastupuje iný režim

V posledných prázdninových dňoch je dobré deti postupne približovať k školskému režimu. Začína robením si prázdninových domácich úloh pred skončením prázdnin a prechádza do prvých dni v škole. Richard Gróf, online psychológ zo Žiliny objasňuje, že každá zmena zabehnutého rytmu je do určitej miery pre deti stresom. „Vyše pár týždňov trvajúce prázdniny sú dostatočne dlhá doba, aby si dieťa od školského režimu a povinností oddýchlo a dostatočne sa zregenerovalo. Zároveň je to však doba dostatočne krátka, aby už osvojené návyky nezabudlo.  Dieťa pred skončením prázdnin alebo prvé dni školského vyučovania môže byť smutnejšie, mrzutejšie, úzkostnejšie, ale je to miera stresu, ktorú by bežne malo zvládnuť. 

Privykajte deti na povinnosti

Podľa Dagmar Kalászovej, psychologičky zo súkromno-psychologických služieb DaDaConsult v Bratislave, už v druhej polovicu prázdnin by rodičia mohli viesť deti k postupnému privykaniu si na povinnosti. „V prípade, že učitelia zadali úlohy aj na prázdniny, deti si ich môžu vypracovávať priebežne po menších častiach.“ Vo svojej praxi sa psychologička stretáva najmä s ťažkosťami vo vyrovnávaní sa so zmenou režimu z prázdninového na školský.  „Preto odporúčame „prepnutie“ režimov najneskôr tri –štyri dni pred začatím školy.“

Čas na oddych a záujmy

Ukazuje sa, že deti, ktoré majú pravidelné školské návyky, obvykle nemajú problém nabehnúť po prázdninách opäť na kolobeh školských povinností. Ako radí Patricia Šeňová, školská psychologička zo Základnej školy Jána Švermu v Humennom, práve polročné obdobie a návrat do školy najťažšie prežívajú tí, ktorí v priebehu roka pristupujú k školským povinnostiam skôr ležérne, nesystematicky a opravu známok si nechávajú na poslednú chvíľu. „Tí okrem stresu potom často prežívajú aj frustráciu a sklamania z neúspechu. Je potrebné, aby malo dieťa počas celého roka čas primerane rozdelený, aby v dennom režime nechýbal čas na oddych a záujmy, ale aj na školské či domáce povinnosti.“

01 - Modified: 2005-11-17 20:37:06 - Feat.: 0 - Title: Komunisti na ústupe. Voličov im zoberú sociálni demokrati
01 - Modified: 2024-11-19 07:16:09 - Feat.: - Title: Do žiakov pred školou v Číne vrazilo auto, hlásia zranených 02 - Modified: 2024-11-18 23:00:00 - Feat.: - Title: Začleňovanie detí z Ukrajiny do škôl sa konečne začína. Kde môžu plány Druckerovho rezortu naraziť? 03 - Modified: 2024-11-18 07:42:19 - Feat.: - Title: Rodičia sa často vidia vo svojich deťoch 04 - Modified: 2024-11-16 14:35:33 - Feat.: - Title: Skupina približne 30 rodičov vtrhla v Taliansku do školy a zaútočila na učiteľku 05 - Modified: 2024-11-15 18:40:00 - Feat.: - Title: Chcú od žiakov viac pohybu, no telocviční niet. HN hovorili s riaditeľmi škôl, kde cvičia deti v zime
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. november 2024 02:54