Meračom tepla sa nevyhne žiadna domácnosť na Slovensku. Také je nariadenie z Bruselu, ktoré musíme naplniť do leta 2016. Únia od nás vyžaduje inštaláciu meračov, aby sme viac šetrili energiami. Jeden stojí približne 30 eur, priemerný byt s tromi radiátormi si tak priplatí 90 eur. Na Slovensku sa to dotkne približne 10-tisíc bytov.
Domácnosti si ich však nebudú zabezpečovať samy. Za inštaláciu budú zodpovední správcovia bytových družstiev, ktorí to následne premietnu ľuďom do faktúr za kúrenie.
Štvrtinová úspora
Podľa analýz ministerstva hospodárstva klesá spotreba po zavedení merača o 25 percent. Podľa riaditeľa bratislavskej Karloveskej realizačnej spoločnosti Mateja Hollého má meranie kúrenia na ľudí psychologický efekt.
Keď totiž v dome merače sú, správca vypočíta obyvateľom cenu aj na základe spotreby bytov. Bez týchto údajov však počíta faktúry podľa odberu tepla v celom dome. Tí, ktorí kúria menej, tak často doplácajú na ľudí, ktorí teplom nešetria.
Novinka z Bruselu však má aj svojich odporcov. Povinnosť zavádzať ich podľa analytika energie-portal.sk Radovana Kazdu nie je vhodným riešením. Ľudia by sa podľa neho mali sami rozhodnúť, či si merače zaobstarajú alebo nie.
Návratnosť deväť rokov
Podľa odhadov ministerstva hospodárstva by domácnosti mali po zavedení meračov ušetriť na kúrení 10 eur ročne. Znamená to, že priemernej domácnosti sa náklady vrátia do deviatich rokov.
Brusel prikázal prístroje v rámci svojej smernice o energetickej efektívnosti. Jej cieľom je znižovať spotrebu energie o 1,5 percenta ročne, až kým neklesne o pätinu. Dôvodom je ochrana životného prostredia – sektor energetiky totiž patrí medzi odvetvia, ktoré najviac znečisťujú ovzdušie.
Okrem environmentálnych dosahov má veľká spotreba energie aj ekonomické dosahy. Únia chce totiž so spotrebou znížiť aj závislosť Európy od dovozu energií.