Spotrebiteľské zmluvy s písmom, ktorého výška je menšia ako 1,9 mm, sú neplatné. Menšie písmo sa už nemôže používať napríklad ani vo všeobecných obchodných podmienkach, ani v akýchkoľvek iných zmluvných dokumentoch, ktoré súvisia so spotrebiteľskou zmluvou.
„Počet prípadov oklamaných alebo nepozorných zákazníkov pri podpisovaní spotrebiteľských zmlúv by sa mal znížiť. Minimálnu výšku písma stanovuje vykonávacie nariadenie k Občianskemu zákonníku.
Už od júna 2010 je v zákonníku aj ustanovenie, podľa ktorého je zmluva neplatná, ak predmet zmluvy a cena sú uvedené menším písmom ako iná jej časť, s výnimkou názvu zmluvy a označení jej jednotlivých častí," upozorňuje odborníčka na legislatívu zo spoločnosti PP Poradca podnikateľa Andrea Sládková.
Nová právna úprava reaguje na nekalú prax dodávateľov, ktorí naďalej a sústavne používajú drobné písma, a to aj napriek tomu, že sa to považuje za nekalú obchodnú praktiku.
„Poznáme veľa prípadov starších ľudí, ktorí si berú takzvané rýchle pôžičky, drobné úvery a dostávajú sa tak do ťažkých životných situácií. Podľa údajov Sociálnej poisťovne bolo na návrh nebankových subjektov v minulom roku exekvovaných takmer 26-tisíc dôchodcov," konštatovala Sládková.
Upozornila, že neprijateľné sú aj také praktiky, keď informácie dôležité pre spotrebiteľa, napríklad o všeobecných obchodných podmienkach, sú umiestnené v zadnej časti katalógu a vzhľadom na veľkosť písma sú nečitateľné, neprehľadné, nejasné a bežný spotrebiteľ sa v nich ťažko zorientuje.
Podnetmi občanov, v ktorých upozorňujú na nekalé obchodné praktiky, sa zaoberá Komisia na posudzovanie podmienok v spotrebiteľských zmluvách zriadená pri ministerstve spravodlivosti. Podáva podnety na spotrebiteľské organizácie, ktoré v mene spotrebiteľov môžu iniciovať súdne alebo správne konania.