Za čo vám hrozí trest Pod ochranou CITES sú napríklad opice, mačkovité šelmy, papagáje, dravce, jašterice, korytnačky, koraly, kaktusy, orchidey. Dovážať nesmiete výrobky z ohrozených živočíchov – sošky, šperky zo slonoviny, dažďové palice z kaktusov, šatky z vlny tibetskej antilopy, náramky z pancierov korytnačiek, náhrdelníky z koralov, topánky, kabelky, opasky, peňaženky z krokodílej alebo hadej kože, kožušiny z mačkovitých šeliem, či výrobky z tradičnej čínskej medicíny.
|
Pri nákupe suvenírov v zahraničí musíme byť opatrní. Niektoré môžu byť vyrobené z ohrozených druhov živočíchov a rastlín. „Skôr, než si na dovolenke kúpite suvenír, overte si, či nepodlieha pod ochranu dohovoru CITES, inak vám bude bez predloženia príslušného povolenia na colnom orgáne zaistený a za porušenie colných predpisov v takomto prípade môže byť uložená sankcia – pokuta, v horších prípadoch aj trest odňatia slobody na dobu od šesť mesiacov až tri roky,“ upozornila hovorkyňa Finančnej správy SR Patrícia Macíková.
Colníci len vlani zadržali osem exemplárov. Išlo o sedem koralov a mušlí a jedno vypreparované mláďa krokodíla olivového. Za posledné štyri roky si nielen z dovolenky, ale aj prostredníctvom kuriéra nechali Slováci poslať výrobky z viacerých chránených druhov ako spracovanú kožu Medveďa hnedého, tablety výživového doplnku používajúceho sa pri chudnutí obsahujúce výťažok rastliny rodu Hodia či dámsku kabelku s časťami z kože hada.
Dnes je obchod s viac ako 900 druhmi živočíchov a rastlín úplne zakázaný a s viac ako 33-tisíc je pod kontrolou Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Dohovor CITES).
Zdroj: tasr