Nemáte dlhy, čo je fajn. Ale možno „vďaka“ tomu neviete šetriť. Znie to ako paradox, ale napriek tomu je to pravda. ,,Banková prax ukazuje, že ľudia, ktorí už splácajú pôžičku, majú často vybudovanú istú mieru finančnej disciplíny. Preto dokážu v konečnom dôsledku ušetriť mesačne takmer rovnako ako tí, ktorí žiadny úver nesplácajú,“ vysvetľuje Zuzana Duďáková, hovorkyňa UniCredit Bank.
Snímka: ilustračná, archív
Mnohí ani nevedia, koľko dlhujú
Polovica domácností na Slovensku i v Česku nedokáže ušetriť mesačne viac než 100 eur. Dokonca štvrtina neušetrí ani 70. Také sú výsledky prieskumu UniCredit Bank, podľa ktorého viac než tretina Slovákov a takmer každý štvrtý Čech, ktorí splácajú úver, nemá presný prehľad o tom, koľko dlhuje. Priemerný Slovák, ktorý má požičané peniaze na úver, má pritom na spotrebnom úvere požičaných 4 300 eur a Čech 220 000 korún, čo je pre porovnanie 8 022,76 eur.
Okrem toho až 40 percent slovenských domácností a takmer polovica českých vyjde s financiami tak akurát. Čiže bez toho, aby sa respondenti museli obmedzovať alebo, naopak, príliš peniaze rozhadzovali. Neprekvapí, že svoju situáciu lepšie hodnotia najmä ľudia s vyšším vzdelaním, a to 70 percent. Čo však prekvapí, je zistenie, že ľudia bez pôžičiek a finančných záväzkov neušetria oveľa viac, než tí, ktorí niečo splácajú.
Bežný účet nie je dobrý nápad
Ďalšou otázkou je, čo s ušetrenými peniazmi. Aj tu sa často nesprávame tak, aby to bolo najvýhodnejšie. Často ich nechávame ležať na bežnom účte bez toho, aby sa zhodnocovali. V dobe nízkych úrokových sadzieb na sporiacich účtoch je však vhodnejšie investovať ich do podielových fondov alebo dlhopisov. Treba ich však sledovať a nezľaknúť sa výkyvmi na finančných trhoch, ktoré z času na čas prichádzajú.