Formálne nedostatky a často aj banálne. Na nich najčastejšie stroskotajú podnikatelia žiadajúci o eurodotácie. A potom na tom, že nie sú ochotní akceptovať podmienky výzvy. „Majú jasnú predstavu, čo a ako chcú robiť, a snažia sa to ,napasovať‘ na podmienky výzvy,“ hovorí Martin Plesch z Občianskeho združenia Eurea. Tento postup určite nevedie k úspechu, pretože tak vznikne silený projekt, ktorý sa viditeľne nehodí do príslušnej výzvy. „Častým problémom je tiež to, že menšie firmy nemajú v poriadku účtovníctvo, vykazujú fiktívne straty a podobne, čo ich potom diskvalifikuje ako žiadateľov,“ upozorňuje Plesch.
Aby ste sa nediskvalifikovali z „boja“ o európske peniaze, pripravili sme pre vás manuál, ako správne postupovať pri tvorbe projektu, podávaní žiadosti i samotnom čerpaní eurofondov.
10 krokov k získaniu európskej dotácie pre biznis
1. Pripravte si plán a stratégiu
So zámerom „využiť eurofondy“ ste odkázaný na neúspech. Pritom takíto podnikatelia sa objavujú pravidelne – nemajú plán, čo chcú robiť, sú ochotní adaptovať sa na čokoľvek, na čom sa dajú získať peniaze. Takýto plán sa zväčša nekončí dobre. „Väčšiu šancu majú projekty, pri ktorých má podnikateľ rámcový plán, čo a ako chce robiť, má naň rozumné množstvo zdrojov, ale potreboval by do istej miery pomoc na zabezpečenie počiatočných výdavkov a rentability,“ hovorí Martin Plesch z Občianskeho združenia Eurea, zaoberajúceho sa eurofondmi.
Rovnako však treba byť v pláne flexibilný a do istej miery akceptovať jeho zmenu podľa podmienok ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.