„Som absolútne zúfalá, môj G-mailový účet niekto napadol a rozposiela všetkým mojim kontaktom žiadosti o peniaze,“ začína rozprávať svoju „story“ čitateľka HN Lucia žijúca vo Viedni. Priezvisko zverejniť odmieta. Niet sa čo čudovať – hacker, ktorý napadol jej e-mailové konto, jej za pár hodín obrátil život naruby. Založil jej nový e-mail na jej meno, obchodní partneri jej prestali veriť.
Príčina? Slabé heslo. Napriek tomu, že všetci IT odborníci pravidelne zdôrazňujú, aby sa používatelia zamerali na zložité, takzvané „silné“ heslá, realita je často iná. Väčšina ľudí okrem toho používa to isté heslo do niekoľkých webstránok. A to je jedna z najväčších chýb, upozorňujú odborníci.
„V niektorých prípadoch dokonca surferi používajú to isté heslo na všetkých webstránkach, do ktorých pristupujú,“ hovorí Zuzana Hošalová zo spoločnosti Eset.
Ak by spomínaná Lucia nemala slabé heslo, alebo by použila doplnkové overenie prihlasovania cez SMS kód, teda dvojfaktorovú autentifikáciu, nepríjemnému útoku by sa mohla vyhnúť.
Dvojfaktorová autentifikácia pri prihlasovaní do systému používa dva prvky – niečo, čo používateľ vie a niečo, čo používateľ má. Keď sa použijú spoločne, poskytujú oveľa vyššiu bezpečnosť pre prístup k dátam.
Čo dnes nájdete v prílohe IT pre biznis
- rady, ako sa chrániť pred útokmi hackerov
- fakty a čísla o atakoch na e-mailové kontá
- veľkú infografiku o IT bezpečnosti
- vysvetlenie, čo je dvojfaktorová autentifikácia a na čo slúži
Špecializovanú prílohu nájdete v dnešných tlačených HN.
Alebo si môžete jednoducho objednať PDF vydanie cez SMS na váš mail TU (aktuálne v deň vyjdenia prílohy, teda 29. mája 2014).