Prv než dáte výpoveď, dôkladne si rozmyslite, čo chcete ďalej robiť. Pripravte si plán pre obe možnosti: keď vaše nové vysnívané miesto nájdete a budete musieť riešiť spôsob, ako opustiť to súčasné, a tiež pre prípad, že sa vám ho nájsť nepodarí.
Nemajte prehnané požiadavky
Ujasnite si, či naozaj hľadáte nové miesto alebo či len monitorujete trh práce, pretože vás naštval šéf. Vyberajte pozorne a dobre zvážte formu komunikácie: či budete odpovedať na inzeráty, či oslovíte známych prípadne priamo vybrané spoločnosti, alebo či to svetu oznámite na sociálnej sieti.
Majte realistické požiadavky na mzdu. Oplatí sa žiadať o 10 až 15 percentnú navýšenie oproti tej súčasnej. Ak vás aj firma oslovila priamo, na 50 percentné zvýšenie platu zabudnite.
Napriek snahe zmeniť prácu, vo vašom súčasnom zamestnaní nepoľavujte, aby ste zbytočne nepútali na seba pozornosť. Komentáre ako „Už ma to tu fakt nebaví“ alebo „Niečo si nájdem a odídem“ sa pred kolegami ani šéfom neodporúčajú. Môže sa to obrátiť proti vám.
Povedzte to na rovinu
Čo robiť keď šéf zistí, že si hľadáte miesto? Neklamte. Na rovinu mu povedzte dôvody, ktoré vás k tomu doviedli. Rozhovor medzi štyrmi očami môže pomôcť obom stranám. Napríklad zmenou vášho zaradenia či zlepšenia platu. Ak sa napriek tomu rozhodnete súčasné zamestnanie opustiť a nové už máte isté, dohodnite si dátum odchodu a svoju agendu riadne odovzdajte.
Šéfovia, nenechajte sa zaskočiť
Rovnaké pravidlá platia aj pre zamestnávateľov. Keď sa ako šéf dozviete, že si váš podriadený hľadá iné miesto, pohovorte si s ním o dôvodoch, prečo chce firmu opustiť.
Predtým sa však zamyslite, ako toho zamestnanca vnímate, či je pre vás a firmu dôležitý a či sa vám ho vyplatí motivovať, aby zostal. Alebo mu umožníte rýchly odchod a budete hľadať náhradu.
Zdroj: idnes.cz