Zamestnávateľ sa mi vyhráža výpoveďou. Posiela ma na pracovnú cestu mimo sídla spoločnosti, tvrdí čitateľ na HNporadni. “Miesto, kam ma posiela, je vzdialené viac ako tristo kilometrov,” hovorí a dodáva, že práca, ktorú od neho firma chce, je súkromná záležitosť.
V Zákonníku práce sa píše, že fima môže poslať zamestnanca na pracovnú cestu “mimo obvodu obce pravidelného pracoviska” či bydliska zamestnanca len s jeho súhlasom. “To však neplatí v prípade, ak vyslanie na pracovnú cestu vyplýva priamo z náplne práce či z pracovnej zmluvy,” vysvetľuje právnička Mária Dvončová.
Ak sa teda šéf nášho čitateľa rozhodne poslať na služobku mimo firmy a na dlhší čas, okrem jeho súhlasu bude musieť spĺňať aj ďalšiu podmienku - zamestnanec môže robiť prácu len podľa toho, čo mu nakázal šéf alebo vedúci.
Právnička odporúča skontrolovať si, čo je uvedené v pracovnej zmluve. Pokiaľ zo zmluvy nevyplýva vyslanie na služobku a zároveň to nevyplýva ani z pracovnej náplne (napríklad obchodný reprezentant), zamestnanec nemusí s pracovnou cestou súhlasiť.
“V takomto prípade nevidím dôvod na výpoveď zo strany zamestnávateľa,” tvrdí Dvončová. “Zamestnanec si takto uplatňuje len svoje práva.” V opačnom prípade, ak by pracovná cesta vyplývala napríklad zo zmluvy, však musí zamestnanec na služobku ísť, hoci s tým nesúhlasí. Ak neposlúchne, zamestnávateľ mu môže dať výpoveď alebo ho inak sankciovať, a to z dôvodu, že porušil pracovnú disciplínu.