Nechám si ich, alebo ich predám? Pred takouto otázkou stojí čitateľ HNporadna.sk potom, čo zdedil cenné papiere zahraničnej banky. Tie nadobudol zosnulý počas kupónovej privatizácie, akcie sú tak zaknihované na účte poručiteľa v Centrálnom depozitári cenných papierov od júla tohto roka. „Rozhodol som sa, že akcie predám,“ hovorí čitateľ. Pýta sa, či predaj akcií podlieha zdaneniu alebo odvodom.
Odborníci na dane tvrdia, že príjmy z predaja, resp. prevodu cenných papierov patria do kategórie „Ostatné príjmy“, a teda sa zdaňujú. Od dane by bol predaj akcií oslobodený len v prípade, ak by príjem neprekročil 500 eur. V takej výške je totiž nezdaniteľná časť príjmu napríklad z prenájmu nehnuteľnosti či už spomenutého predaja akcií. „Ak takto dosiahnutý príjem prekročí v zdaňovacom období uvedenú sumu, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad päťsto eur,“ hovorí právnička Hedviga Takáčová.
Netreba však zabúdať ani na to, že predaj cenných papierov je považovaný za daňový výdavok, a teda sa berie do úvahy kúpna cena preukázateľne zaplatená za cenný papier a tiež cena cenného papiera zistená v čase nadobudnutia. „Daňové priznanie za rok 2014 je povinný podať každý, koho zdaniteľný príjem prekročil sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňuje akýkoľvek dosiahnutý príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený,“ hovorí právnička.
A čo v prípade, ak máte akcie bez hodnoty? Už len do konca roka máte čas na to, aby ste bezcenné papiere previedli bezodplatne na Fond národného majetku. Jedine tak sa vyhnete poplatkom za vedenie účtu. Pre prevod akcií na štát stačí navštíviť jednu z pobočiek Slovenskej pošty. „Občania nemusia robiť prevod osobne. Ak majú napríklad zdravotné problémy, môžu na prevod splnomocniť niekoho iného, alebo dokonca našu spoločnosť,“ povedal na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ spoločnosti Dlhopis, ktorá obchoduje s cennými papiermi. V minulosti túto možnosť využilo viac ako 2-tisíc občanov.