Nezaplatená pokuta za cestu “na čierno” prerástla do exekúcie. Študentka Júlia, ktorá nemá žiadny príjem, majetok či dokonca účet v banke, sa pýta, či je možné exekúciu zastaviť. “Dá sa exekúcia prerušiť na určitý čas, aby mi dlh zatiať nenarástol?” HNporadňa zisťovala odpoveď u odborníkov.
Študent nie je výnimka
Podľa právnika Samuela Diatku zastavenie exekúcie z dôvodu, že je čitateľka študentkou, neprichádza do úvahy. A hoci exekútor by mohol prihliadať na to, že ako študentka Júlia nemá žiadny príjem, rovnako môže predpokladať, že ho v budúcnosti mať bude. “Skôr to vidím na splátkový kalendár,” odkazuje čitateľke právnik. Za pokus stojí aj odklad exekúcie, čo však závisí na oprávnenom, a teda v tomto prípade na dopravnom podniku, ktorému Júlia peniaze dlhuje.
Nové pravidlá pre exekútorov
Novela Občianskeho zákonníka a s ňou spojené nové pravidlá proti úžere začínajú platiť už od júna tohto roka. Právnička Hedviga Takáčová upozorňuje, že pokiaľ je exekúcia menšia než dvetisíc eur, jedná sa o drobnú exekúciu, a teda po novom nesmie exekútor napríklad siahnuť na dlžníkovu nehnuteľnosť. Pre exekútorov budú platiť taktiež nové pravidlá pri vyčísľovaní exekučných trov, ktoré pri exekúcii menšej ako 2-tisíc eur nesmú byť vyššie ako napríklad šesťnásobok výšky pohľadávky bez príslušenstva, pokiaľ ide o dlh neprevyšujúci 50 eur.
Malé dlhy radšej zaplaťte hneď
Za jazdu na čierno mestskou hromadnou dopravou v Bratislave môže cestujúci, ktorý nemá platný, teda označený cestovný lístok, zaplatiť pokutu až do výšky niekoľkých desiatok eur. Za zaplatenie pokuty na mieste v autobuse či elektrikče zaplatí cestujúci 40 eur, ak sa rozhodne zaplatiť pokutu neskôr, tak 50 eur. Pokuta sa pritom dá zaplatiť na mieste v hotovosti, ale aj kreditnou kartou. Pokiaľ si cestujúci zabudne vziať električenku, vyjde ho to na 5 eur. V každom prípade sa však môže stať, že aj takýto malý dlh, pokiaľ sa nerieši, narastie na niekoľkonásobok a exekúcii sa cestujúci nevyhne.