„Súd mi dal za pravdu. Bola som neoprávnene prepustená,“ píše nám naša čitateľka Daniela do HN Poradne. Keďže súd uznal, že výpoveď z firmy bola neplatná, mala by mať nárok na náhradu ušlej mzdy. Zisťovali sme viac u advokáta Arpáda Barcziho.
Dva mesiace. Do tejto lehoty namietajte
Či je výpoveď platná alebo nie, máte dva mesiace, na to, aby ste proti jej neplatnosti namietali na súde. Platí to od momentu jej doručenia. Ak necháte dvojmesačnú dobu vypršať, sťažovať sa proti jej neplatnosti nemôžte, aj keby ste mali pravdu. Rovnako uvažovala aj naša čitateľka Daniela, ktorá proti výpovedi namietala a súd vyhrala. „Výpoveď som dostala 31. marca v roku 2012. Ešte som bola tri mesiace doma, počas trvania výpovednej lehoty so 60 percentami mzdy. Zamestnala som sa od 1. júla toho istého roka, čo je pomohlo v neľahkej finančnej situácii. Teraz súd konečne rozhodol,“ píše nám.
Trvajte na ďalšom zamestnávaní
Ako jej radí advokát Arpád Barczi, ak Daniela dostala neplatnú výpoveď, a ak zamestnávateľovi oznámila, že trvá na tom, aby ju zamestnával ďalej, jej pracovný pomer trvá ďalej. Vtedy jej musí poskytnúť náhradu mzdy. „Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil firme, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu umožní pokračovať v práci. Alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.“ Zákonník práce chráni pred neplatnou výpoveďou rovnako aj ľudí pracujúcich na dohodu o pracovnej činnosti.
Ako získať náhradu mzdy
S akou náhradou mzdy môžete teda Daniela rátať? Novela Zákonníka práce, ktorá platí od januára minulého roka, upravuje aj túto oblasť. „Súd môže na žiadosť zamestnávateľa rozhodnúť, že hoci by vám mala patriť náhrada mzdy za viac ako 12 mesiacov, mzdu nad túto lehotu vám znížia či nepriznajú vôbec.“ Nie je pritom podľa advokáta podstatné, či Daniela bola v tom čase zamestnaná u inej firmy, ale to, že súd rozhodol o neplatnej výpovedi. „Teda, váš pracovný pomer s bývalým zamestnávateľom stále trvá a za ten čas od „neplatnej výpovede“ až do času, kým neukončíte tento „starý“ pracovný pomer, vám musí firma vyplatiť náhradu mzdy.“
Kedy je výpoveď neplatná?
– ak zamestnávateľ zmení dôvody alebo ich dodatočne zmení
– keď zamestnávateľ obchádza zákon
– ak nie je písomná, doručená na pracovisku alebo doporučene do vlastných rúk
– výpoveď nemožno dostať ani v ochrannej lehote, teda počas tehotenstva, materskej a rodičovskej dovolenky, péénky
– ak sa obrátite na súd a ten rozhodne, že výpoveď je neplatná, môžete sa vrátiť do práce
– výpoveď môžete dostať len z nasledovných dôvodov: organizačné zmeny, neschopnosť vykonávať prácu zo zdravotných dôvodov podľa lekárskeho posudku, porušenie pracovnej disciplíny