Rozmach technologického sektora v posledných rokoch spôsobil, že je v tomto odvetví najviac ultrabohatých ľudí. Z 1 867 dolárových miliardárov po celom svete je 13,7 percenta z IT biznisu. Vďačia za to masívnemu rastu hodnoty akcií firiem v sektore. Len za ostatných 12 mesiacov sa o vyše 50 percent zhodnotili napríklad akcie Google, Alibaba, Facebook, Yahoo či LinkedIn,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Najviac technologických boháčov je z USA a kraľuje im Larry Ellison, zakladateľ spoločnosti Oracle, s približne 48 miliardami dolárov čistého majetku.
Vyše 13 percent miliardárov zbohatlo podnikaním s nehnuteľnosťami v dôsledku rastu urbanizácie a stavebného boomu v ostatných dekádach, spolu s rastom cien nehnuteľností. „Navyše, ide o biznis, ktorý je relatívne odolný voči krízam. Darí sa mu najmä v rýchlo rastúcej Číne, kde je hlavným zdrojom rastu majetku miliardárov,“ hovorí Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Sedem z desiatich najbohatších podnikateľov v oblasti realít a developingu pochádza práve z Číny a Hongkongu. Na ich čele stojí Li Ka- Shing, zakladateľ firmy Cheung Kong s 33 miliardami dolárov.
Spracovateľský priemysel je tretím najväčším generátorom boháčov, tesne nasledovaný finančníctvom a investovaním. Pochádza z nich približne každý desiaty miliardár. „Rast výrobného sektora ide na vrub všeobecného pokroku, zlepšovaniu sa životnej úrovne a rastu svetovej populácie. V ostatnom čase tomuto cyklickému odvetviu pomohol aj koniec krízy a solídny rast rozvíjajúcich sa ekonomík. Aj preto zaznamenal v minulom roku najväčší nárast počtu boháčov,“ dodáva Stanislav Pánis, analytik J&T Banky. Najväčší majetok z tohto sektora vo výške 12 miliárd dolárov má aktuálne Pallonji Mistry z indickej Tata Group.
Zdroj: J&T Banka