Ste na rodičovskej a chcete si privyrábať? V minulosti boli mamičky, ktoré si privyrábali počas rodičovskej dovolenky na dohodu a po rodičovskej dostali od svojho zamestnávateľa výpoveď, veľmi nemilo prekvapené výškou dávky v nezamestnanosti, ktorá sa im vypočítala len z dohody. Už takmer rok je všetko inak, matky získali priaznivejšie podmienky. Príjem z dohody počas rodičovskej dovolenky negatívne neovplyvňuje výšku dávky v nezamestnanosti ani v prípade, ak žena rozviaže pracovný pomer ihneď po ukončení rodičovskej dovolenky.
Zárobok popri materskej
Svoj príbeh nám opísala naša čitateľka, ktorej rodičovská dovolenka bude po prvom dieťati trvať až do marca 2016. „Mám možnosť pracovať na dohodu u iného zamestnávateľa ako je ten, u ktorého mám trvalý pracovný pomer. Práca na dohodu má trvať od 27. decembra tohto roka do zhruba 15. marca 2015. V roku 2015 plánujeme druhé dieťa, a teda opätovný nástup na materskú dovolenku,“ objasňuje nám. Zaujíma ju, či môže táto práca na dohodu nejako skomplikovať situáciu po druhej materskej a rodičovskej dovolenke, keď sa bude chcieť vrátiť späť do pôvodného zamestnania. Prípadne, ak dostane výpoveď a pôjde na úrad práce.
Získajte dávky v nezamestnanosti
Ako čitateľke radí Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálne zabezpečenie, nárok na dávky v nezamestnanosti jej vznikne. Podľa paragrafu 104a zákona 461/2003 o sociálnom poistení je obdobie prerušenia poistenía v nezamestnanosti zahrňované do počtu 730 dní poistenia v nezamestnanosti, potrebných na vznik nároku na dávky v nezamestnanosti. „Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu budú dva roky pred skončením pracovného pomeru, a teda roky 2016 až 2018. Ak v tomto období nebudete mať vymeriavací základ, potom sa denný vymeriavací základ určí z dvoch rokov pred nástupom na druhú rodičovskú dovolenku,“ radí expertka HN Poradne. Tam už bude aj rok 2015, v ktorom budete mať vymeriavací základ. Ale tiež platí, že pokiaľ získate poistenie v nezamestnanosti počas rodičovskej alebo materskej dovolenky, tak dávka v nezamestnanosti nemôže byť nižšia ako tá, na ktorú by ste mali nárok, ak by ste nepracovali.