Stretávate ho každý deň, požaduje od vás výsledky, aktivitu aj nadčasy. Správanie šéfa dokáže ovplyvniť atmosféru v celých tímoch.
- Nervák
Tento druh šéfa je pravdepodobne najznámejší. Často nadáva a zvykne znevažovať svojich podriadených. „Takéto typy šéfov zastrašujú a snažia sa vštepiť ostatným strach. Krikom však maskujú vlastnú neschopnosť,“ hovorí Frank Mulcahy z inštitútu Workplace Bullying Institute. Nerváci sú schopní dokonca napadnúť váš osobný priestor.
- Kritik
Neustále kritizovanie. Toto poznávacie znamenie sa u nadriadených vyskytuje pomerne často. Konštruktívna kritika síce môže pomôcť rozvíjať sa, pri jej nesprávnom alebo neoprávnenom dávkovaní ale ničí sebadôveru podriadených. „Práca a výsledky pre tohto šéfa nie sú nikdy dosť dobré,“ hovorí Mulcahy. Vedie to podľa neho k nižšej morálke zamestnancov.
- Dvojhlavý had
Takýto názov nesie tretí typ lídra. Ide o pasívno-agresívneho šéfa, ktorý sa naoko tvári priateľsky, ale vedome spôsobuje zamestnancom problémy. „Taký Jekyll a Hyde,“ vraví Mulcahy. Tento typ manažéra (a niekedy aj spolupracovníka) smerom k vlastným šéfom vystupuje priateľsky a k svojím podriadeným opačne. Ide mu hlavne o kontrolu svojej povesti, neváha využiť aj rôzne klebety.
- Vrátnik
Šéf s krycím menom vrátnik kontroluje všetko- zdroje, komunikáciu aj detailnú deľbu práce. Všetko to robí s cieľom potvrdiť svoju moc. Všetko má výlučne vo vlastných rukách a ovláda tak tvorbu každého projektu. „Vrátnikovi“ nerobí problém zdržať vás v práci mimo pracovných hodín, pokiaľ má pocit, že niečo treba urobiť. Nájdete ho ako v radoch šéfov, tak aj v radoch spolupracovníkov.
- Mikromanažér
Tento typ šéfa nemá dobrý prehľad o tom, ako čo najefektívnejšie pracovať so svojím tímom. Mikromanažér žije v presvedčení, že musí rozhodovať o každom čiastkovom bode projektu. Svojím prístupom môže zamestnancov až znervózňovať. Ostáva len dúfať, že takýto šéf po čase získa dôveru k tímu a odnaučí sa postupovať zaužívaným spôsobom.
- Samotár
Samotár je opakom mikromanažéra. Preferuje v rámci spoločnosti sólo fungovanie. Nad podriadenými má len malý dohľad a spolupracuje s nimi len málo. Prejavuje sa tak, že dá svojim zamestnancom pokyny a odíde sa zavrieť naspäť do svojej kancelárie. Samotár vychádza z predpokladu, že jeho spolupracovníci radia pracujú na svojich projektoch sami. V skutočnosti mnoho zamestnancov cíti kvôli tomuto prístupu zmätok.
- Workoholik
Ako napovedá už názov, tento typ šéfa neprestáva nikdy pracovať. Emaily a sms-ky vám od neho chodia cez víkendy či neskoro v noci. Zamestnanci často nadobudnú pocit, že šéf nemá osobný život.
- Flákač
Na opačnom póle od workoholika sedí flákač. Byť týmto typom šéfa si môže dovoliť niekto s kontaktmi a spojením s vrcholovým manažmentom. Inak by nemohol toľko absentovať v práci a meškať s projektmi, čo flákač často robí. Pre jeho podriadených to ale znamená riziko, že na nich padne vina za neúplnú či neskorú prácu.
Zdroj: Benefitspro.com