Majitelia áut v Česku si majú priplatiť za povinné zmluvné poistenie. Prečo k tomu dochádza?
Vysvetlenie je ako vždy v číslach. Keď sa pozrieme na údaje, ktoré zverejnila pred niekoľkými dňami Česká kancelária poisťovateľov, z povinného ručenia sa ročne hradí v Česku 260-tisíc škôd. Ťažkú hlavu robia poisťovniam najmä škody na zdraví. Zatiaľ čo náklady na opravy „pokrútených plechov“ predstavujú priemerne pri jednej škode 31-tisíc českých korún ročne, pri škodách na zdraví ide o sumu 420-tisíc korún. Tieto škody v poslednom čase vzrástli 3- až 4-násobne a každý rok rastú
o 10 percent.
Ako sa teda hýbu ceny poistiek pre majiteľov vozidiel v Česku?
Ceny povinného ručenia klesali od roku 2006 až do tohto roka. Dôvod je jasný: tvrdá konkurencia. Z pôvodných 3 900 českých korún sa priemerná cena dostala až na 2 800 korún. Poistné kleslo oproti roku 2006 o 29 percent. Priemerné poistné u nás je pod európskym priemerom. A zatiaľ čo ešte v roku 2008 poisťovne na povinnom ručení zarábali 6 percent, dnes majú 3-percentnú stratu. Riešenie? Poisťovne ceny zvýšiť musia, inak by neprežili. Ale dobrá správa je: väčšinou to nebude o avizovaných 20 percent. Navyše, veľké poisťovne zavedú segmentáciu – ak ju už nemajú – a budú prísne uplatňovať bonusy a malusy.
Zvyšujú ceny všetky poisťovne?
Ceny zvyšujú citeľne najmä tie poisťovne, ktoré ešte donedávna mali ceny viac-menej dumpingové. Všeobecne platí, že ceny sa pravdepodobne zvýšia len o cca 10 až 15 percent. Navyše, zdraženie bude pre každého klienta individuálne. Prihliadne sa na to, kde klient žije, koľko má rokov a či má bezškodový priebeh. A aby to tak nebolelo, poisťovne k zákonnému poisteniu ponúknu balíky rôznych cenovo výhodných pripoistení.
Je tu ešte nová legislatíva, o ktorej sa často hovorí. O čo ide?
Ide o paušálne uhradenie nákladov na zásahy hasičov, k tomu je nutné pripočítať odvod do Fondu zábrany škôd, a čo je najväčšou neznámou – nový Občiansky zákonník. Pokiaľ ide o hasičov, poisťovne musia od 1. septembra tohto roku platiť hasičom fixnú hodinovú sadzbu 5 600 českých korún za každú začatú hodinu zásahu. Zrátané za všetky poisťovne: náklady sa im zvýšia zhruba o 200 miliónov korún ročne. Odvody do Fondu zábrany škôd sú dané zákonom a predstavujú 3 percentá z ročného prijatého poistného. Náklady poisťovní sa zvýšia zhruba o 600 miliónov korún ročne.
A teraz nový Občiansky zákonník – čo by mal zaviesť do praxe?
Ak skutočne začne platiť (zatiaľ je jeho schválenie v rukách senátorov), dôjde k zásadnej zmene, kedy a komu vznikne právo na
náhradu ujmy, a tiež, ako sa určí jej výška. Nový Občiansky zákonník ruší tabuľky, ktoré sa doteraz používali pri odškodňovaní pozostalých pri smrti blízkej osoby. Výška náhrady sa stanoví podľa zásad slušnosti. Ale čo je „zásada slušnosti“ a ako ju vyjadriť finančne, na to sa pýtajú poisťovne a nikto nepozná odpoveď. Ide o nedefinovaný abstraktný pojem, ktorý nadobudne konkrétnu podobu, až budú zverejnené prvé precedensy. Vyjadrené finančne, poisťovne čaká vyššia náhrada škôd, riziko zvýšeného počtu súdnych sporov, zložitejšie procesy likvidácie. Ich náklady sa vzhľadom na novú legislatívu zvýšia o viac ako 2 miliardy českých korún ročne.