Termín na podanie priznania k dani z nehnuteľností sa blíži (ostáva už len týždeň, to je do 2. februára 2015) a tak sa niekedy v priebehu roka dozviete, koľko musíte mestu alebo obci zaplatiť. Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska sa v tomto roku priemerná úroveň sadzieb daní z nehnuteľností v okresných mestách Slovenska oproti vlaňajšku znížila, no len o nepatrných 0,06 percenta, pričom až v 55 okresných mestách sa sadzby nemenili vôbec.
Podľa aliancie došlo k zvýšeniu sadzieb iba v 15 mestách, najviac sa zvyšovali sadzby v Tvrdošíne (v priemere o 18,84 percenta) a v Námestove (o 6,94 percenta). „Zaujímavosťou je, že hoci Tvrdošín medziročne sadzby zvýšil najvýraznejšie, naďalej ostáva mestom so 6. najnižším daňovým zaťažením,“ hovorí výkonný riaditeľ Róbert Kičina. Naprieč Slovenskom sadzby dane z nehnuteľností aj klesali. Najvýraznejšie zníženie pocítili obyvatelia Stropkova (tam sadzby klesali v priemer o 14,1 percenta).
Za minimálne zmeny môžu voľby
Čo však môže za to, že sa sadzby dane z nehnuteľností upravovali tento rok len minimálne? „Samosprávy zvyčajne upravujú sadzby na konci roka. No keďže sa v novembri konali voľby do samospráv, je možné, že časť samospráv nestihla prijať úpravy miestnych daní včas, resp. nechcela začať svoje funkčné obdobie prijímaním opatrení, ktoré sú medzi voličmi mimoriadne nepopulárne,“ hovorí Kičina.
Podľa neho môže byť ďalším faktorom, ktorý zabrzdil nárast sadzieb, priaznivejšia prognóza výberu daní a teda očakávaný vyšší príjem samospráv z podielových daní. No Kičina upozorňuje, že k výraznejším nárastom sadzieb dochádza až na konci roka po komunálnych voľbách. To by mohlo znamenať, že dôjde k výraznejšiemu zvýšeniu sadzieb na rok 2016.
Ako sa vyvíjali priemerné sadzby
Priemerné sadzby daní z nehnuteľností vzrástli najprudšie medzi rokmi 2004 a 2005 – vtedy mohli samosprávy prvýkrát rozhodnúť o ich výške. Neskôr sa však rast výrazne spomalil, no vlani a tento rok zas dosiahla úroveň 2,42 násobku sadzieb z roku 2004.
Najvýraznejší medziročný nárast zaznamenali sadzby dane z bytov (kde je priemerná výška 0,2239 eura na m2, čiže išlo o medziročnú zmenu o +,051 percenta) a daň z rekreačných stavieb. Najviac klesli sadzby dane z ostatných nebytových priestorov a ostatných stavieb. „Tak ako vlani, aj v tomto roku sme zaznamenali, že podnikateľské dane, čiže dane týkajúce sa administratívnych a výrobných priestorov v priemere mierne klesali a dane pre občanov súvisiace s bývaním v priemere mierne vzrástli,“ uvádza Kičina.
Chcete vedieť, koľko budete platiť po novom? Vypočíta vám to táto kalkulačka
- pozn.: pre správne fungovanie kalkulačky povoľte v Exceli makrá
Príklad: Porovnanie zdanenia podnikateľa
Zdroj: PAS |
Mestá s najvyššími a najnižšími sadzbami daní z nehnuteľností v roku 2015
Zdroj: PAS