Mikro, malý a veľký podnik. To sú tri veľkostné kategórie, do ktorých sa po novom musia „vtesnať“ všetky firmy. Každá z nich má vlastné pravidlá pre svoje účtovníctvo, pričom štát sa snaží zjednodušovať administratívu najmä mikro a malým subjektom. Tie pocítili úľavu už vlani skrátením účtovnej závierky. Opätovná novela zákona o účtovníctve priniesla od januára 2015 ďalšie drobné zjednodušenia, či už v poznámkach k závierke alebo v ďalších skrátených výkazoch.
Aké zmeny sa dotknú administratívy firiem a podnikateľov v tomto roku
1. Hlavné novinky
a) štát zavádza delenie firiem podľa veľkosti, čo má zjednodušiť účtovné predpisy mikro a malým firmám (prípadne živnostníkom). Predpisy pre veľké spoločnosti zostanú rovnaké ako doteraz. Zjednodušovanie administratívy presadzuje Brusel.
b) zaradenie podľa veľkostných kritérií je povinné, nie voliteľné, teda také ako v minulosti.
c) po novom sa definovalo kritérium „čistý obrat“. Sú to výnosy dosahované z predaja výrobkov, tovarov a služieb po odpočítaní zliav. Do čistého obratu sa zahŕňajú aj iné výnosy po odpočítaní zliav tej účtovnej jednotky, ktorá má iné výnosy než z predaja výrobkov, tovarov a služieb.
d) novo založená firma sa sama zaradí do veľkostnej skupiny na základe vlastného rozhodnutia.
e) firma si sama musí testovať presiahnutie alebo nesplnenie veľkostných kritérií vždy za dve nasledujúce účtovné obdobia. Zmena zatriedenia sa vykoná od tretieho.
Pozor!
Firma, ktorá bola v roku 2014 mikro firmou, sa považuje za mikro firmu aj v roku 2015. Firma, ktorá sa v roku 2014 rozhodla, že nebude mikro firmou, sa v roku 2015 už bude považovať za malú firmu.
2. Mení sa zatriedenie podľa veľkostných kritérií
Koho sa týka:
a) obchodných spoločností
b) družstiev
c) fyzických osôb – podnikateľov, ktorí využívajú podvojné účtovníctvo
d) pozemkových spoločenstiev
Netýka sa:
a) firiem/osôb, ktoré zostavujú účtovnú závierku podľa medzinárodných štandardov IFRS
b) subjektov verejného záujmu
3. Ako sa má firma zatriediť
Lehota, od ktorej sa firma alebo podnikateľ musí zaradiť do vybranej kategórie, závisí od toho, či sa v účtovníctve riadi hospodárskym alebo kalendárnym rokom.
Ak má hospodársky rok:
– zatriedi sa do veľkostnej skupiny k 31. 12. 2014.
Ak má kalendárny rok:
– prvýkrát sa zatriedi v hospodárskom roku, ktorý odštartoval v priebehu roka 2015. Rozhoduje deň, ku ktorému sa zostavuje závierka.
Pozor!
Pre každú kategóriu firiem vydalo ministerstvo financií samostatné opatrenie o zostavení závierky. Rozdiely sú hlavne v nárokoch na detailné údaje v poznámkach.
4. Podľa čoho firmu zaradiť do kategórie
Mikro:
Čistý obrat (v EUR): do 700-tisíc
Majetok (netto) (v EUR): do 350-tisíc
Počet zamestnancov: do 10
Malá firma
Čistý obrat (v EUR): od 700-tisíc do 8 miliónov
Majetok (netto) (v EUR): nad 350-tisíc do 4 miliónov
Počet zamestnancov: od 11 do 50
Veľká firma
Čistý obrat (v EUR): nad 8 miliónov
Majetok (netto) (v EUR): nad 4 milióny
Počet zamestnancov: nad 50
Pozor!
Do príslušnej kategórie sa firma zaradí, ak aspoň dve z uvedených kritérií dosiahne počas dvoch nasledujúcich účtovných období.
Zdroj: Martina Zabáková, Consultare, KPMG