Kým dnes je zákon voči zamestnávaniu ľudí cez personálne agentúry benevolentný, od januára by tomu malo byť koniec. Aspoň sčasti. Ministerstvo práce totiž navrhuje niekoľko významných zmien v Zákonníku práce, tie majú viac chrániť ľudí pracujúcich cez agentúry dočasného zamestnávania. Pripravované zmeny majú zabrániť úniku miliónom eur, za ktoré zodpovedajú práve personálne agentúry a ich nekalé praktiky.
Hľadajú kompromisy
Vedeli ste, že... Novela Zákonníka práce prinesie ďalšiu novinku pre pracujúcich. Po novom bude môcť firma prepustiť penzistu len za určitých podmienok - zamestnanec bude musieť byť v dôchodkovom veku najmenej tri roky a musí súčasne poberať starobný, invalidný, výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok. Rezort práce tak chce zabezpečiť, že takýto zamestnanec - dôchodca - bude pred výpoveďou sociálne zabezpečený. |
S navrhovanými zmenami súhlasila Asociácia zamestnávateľských zväzov (AZZZ SR) a Konfederácia odborových zväzov (KOZ SR), rovnako i Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Kvôli pripomienkam Republikovej únii zamestnávateľov sa však rokovanie prerušilo a bude pokračovať už tento týždeň. „V súčasnoti hľadáme s rezortom práce kompromis v určitých bodoch novely,“ hovorí pre HN Martin Hošták, tajomník organizácie. Podľa neho je zásadným problémom návrhu výpovedná lehota pri pracovných zmluvách na dobu určitú či spoločná zodpovednosť užívateľského prostredia.
„Nemožnosť viazania doby trvania pracovného pomeru na právnu udalosť, napríklad trvaním určitej zákazky, novela znevýhodňuje agentúrnych zamestnancov oproti klasickým, tzv. kmeňovým zamestnancom firmy, ktorá si ľudí prenajíma,“ tvrdí Hošták. Dodáva, že u klasických zamestnancov je väzba na takúto udalosť možná. „Ako príklad môžno uviesť zber úrody - pri podpise zmluvy zamestnávateľ nevie určiť, kedy rajčiny dozrejú a či bude počas zberu vhodné počasie,“ uvádza.
Na hrane zákona
Ďalším problémom podľa Hoštáka je spoločná zodpovednosť užívateľského zamestnávateľa, teda firmy, ktorá si ľudí cez agentúry prenajíma. Rezort práce tak zbytočne zbavuje inšpektoráty práce kontrolnej právomoci, čo sa nemusí v praxi vyplatiť.
Na druhej strane, Republiková únia súhlasí so sprísnením podmienok pre personálne agentúry, nakoľko obe novely (novela Zákonníka práce aj zákona o službách zamestnanosti) chcú predísť zneužívaniu a nekalým praktikám v rámci agentúrneho zamestnávania. Podľa nedávnych zistení HN však problém agentúr nespočíva len v nesplnení si zákonnej povinnosti na začiatku roka, mnohé z nich si uplatňujú postupy na hrane zákona, ktoré však nie sú nelegálne. Podľa odborníkov sa porušuje najmä morálka a takým spôsobom sa zasahuje do ľudskej dôstojnosti, obe novely však spomenuté problémy neriešia, ale zásadne narúšajú flexibilitu zamestnávania.
Minister práce Ján Richter (Smer-SD) však krátko po rokovaní vlády uviedol, že si uvedomuje zložitú situáciu, ktorá môže nastať napríklad z hľadiska minimálnej výroby automobilov. „Máme však záujem zachovať flexibilitu v zamestnávaní,“ povedal pre verejnoprávnu televíziu Slovenskú televíziu.
Pozrite sa, aké novinky by mali platiť od nového roka v zamestnávaní cez personálne agentúry:
|