Daňová kobra odhalila ďalšie prípady daňových trestných činov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii informovali šéf finančnej správy František Imrecze a prezident policajného zboru Tibor Gašpar, v prvom štvrťroku tohto roku to bolo päť prípadov s celkovou škodou pre štát 11,4 mil. eur. Spolu je v týchto prípadoch obvinených viac ako 25 osôb. „Tie podvody sa týkali primárne dani z pridanej hodnoty. Jeden prípad je primárne zameraný na podvodnú činnosť na spotrebných daniach,“ uviedol Imrecze s tým, že pri týchto prípadoch vykonala finančná správa v spolupráci s políciou a generálnou prokuratúrou viac ako 43 prehliadok bytových a nebytových priestorov.
Dva najväčšie prípady, s názvom Sivý vlk a Vlk, boli podľa prezidenta policajného zboru Tibora Gašpara navzájom prepojené. Spolu v nich spôsobená škoda dosiahla takmer 7,4 mil. eur. Ako dodal Imrecze, išlo o doteraz najkomplikovanejšie prípady v Daňovej kobre. Vyšetrovatelia totiž preverovali viac ako 250 spoločností a vyše 14-tisíc faktúr. „Len preverenie tých 14-tisíc faktúr, ktoré smerovalo k tomu, aby sme dokázali, či nastalo, alebo nenastalo zdaniteľné plnenie, trvalo viac ako šesť mesiacov,“ povedal šéf finančnej správy.
V prípade Sivý vlk páchatelia páchali trestnú činnosť od roku 2010 prevažne v Trnavskom samosprávnom kraji. Vytvárali fiktívne zákonné podmienky na to, aby si znížili vlastnú daňovú povinnosť pri dani z pridanej hodnoty. Orientovali sa na tovary ako víno, tlačiarenské farby, elektroinštalačné práce a podobne.
V oboch spomínaných prípadoch bolo vznesené obvinenie voči 18 obvineným za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za pokračujúci zločin krátenia dane a poistného. „Polícia v súčasnosti vyhodnocuje všetky možnosti na zaistenie majetku obvinených osôb ako jednom nástroji, ako by sme mohli dostať späť do štátneho rozpočtu takto získané prostriedky, ktoré mali byť odvedené,“ doplnil Gašpar.
V treťom prípade boli obvinené tri osoby, ktoré si v rokoch 2013 a 2014 zabezpečili účtovné doklady na obstaranie mäsa, ktoré v skutočnosti nebolo dodané. Výška škody, ktorú štátu spôsobili, presiahla 840-tis. eur. Hrozí im trest na sedem až 12 rokov. Štvrtý prípad sa týkal snahy o nadmerný odpočet na dani z pridanej hodnoty v sume 600-tis. eur v súvislosti s obchodovaním s patentom.
Posledný prípad sa týkal daňového úniku na spotrebných daniach z tabakových výrobkov. Vyšetrovatelia aj vďaka medzinárodnej spolupráci odhalili nelegálnu výrobu cigariet na Slovensku, ktoré boli určené na predaj v Nemecku a Veľkej Británii. Za celým prípadom údajne stál občan žijúci v Nemecku, ktorý organizoval ďalšie skupiny na Slovensku a v Poľsku. Únik na spotrebnej dani na Slovensku predstavoval 1,5 mil. eur. Vyšetrovatelia zaistili 8,4 mil. kusov nelegálne vyrobených cigariet a 9,5 tony tabakovej suroviny.