Víkend je časom oddychu a plánovania a v pondelok vstávame „nažhavení“ nakúpiť si všetko, čo potrebujeme. Alebo si to aspoň myslíme. Nie je to však dobrý nápad. Oplatí sa prejsť si ten dlhý zoznam ešte raz, poriadne ho zoškrtať a nechať nákup na utorok alebo aj na stredu. Možno dovtedy prídeme na to, že sme si vlastne ani nevšimli, že sme do toho obchodu nakoniec nešli.
Najhoršie je po víkende
To, že v pondelok si treba dať s nakupovaním pokoj, potvrdzujú aj štatistiky. „Pondelkový syndróm najintenzívnejšieho vyberania peňazí zo sporiacich účtov platí pre všetky vekové kategórie a všetky regióny. Azda najsilnejšie je to u mladých ľudí do 30 rokov, v Prešovskom a Trenčianskom kraji, kde až takmer 3o % všetkých vybraných peňazí v danom týždni pripadá na pondelok,“ hovorí Filip Vítek, vedúci oddelenia Customer Value Managementu Sberbank Slovensko. Prieskum, ktorý banka robila, sa týkal sporiacich účtov, z ktorých sa dajú prevádzať peniaze. Najviac klienti „vyťahovali“ práve v pondelok.
Pozor na potraviny a supermarkety
Najčastejšie vyťahujeme kreditnú kartu v potravinách a supermarketoch. „Z údajov ČSOB vyplýva, že kreditnú kartu používame najčastejšie na platenie za potraviny, nasleduje oblečenie, kozmetika či platenie v reštauráciách,“ hovorí Zuzana Eliášová, hovorkyňa ČSOB. „Kreditnou kartou platíme v priemere 3 razy do mesiaca, pričom priemerná suma, ktorú za mesiac „kreditkou“ zaplatíme, je takmer 100 eur. O niečo častejšie ňou platia muži,“ dodáva.
Ako sa vyhnúť „suchotám“
Klasické rady všetci poznáme: urobiť si pred nakupovaním zoznam, držať sa ho, neodbiehať pomedzi regále, radšej variť, ako chodiť do reštaurácií, všímať si akcie. Ak k tomu pridáme nakupovanie s chladnou hlavou a najlepšie nie v ten istý deň, výsledky sa isto dostavia a stav účtu o mesiac-dva milo prekvapí.
Snímka: wp-checker.de