Odpovedá Milan Jurky predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku - ASYF
Prístup k pôde
Družstvá a agropodniky by mali vyčleniť pozemky na hospodárenie tým vlastníkom, ktorých pozemky majú v nájme a ktorí ich o to požiadajú. Vychádzajú mladým farmárom v ústrety?
Najväčším problémom Mladých farmárov je prístup k pôde. Keďže je na väčšine územia Slovenska rozdrobená na malé výmery s veľkým počtom vlastníkov, je v mnohých prípadoch nevyhnutné hospodáriť na takzvaných náhradných, presnejšie podnájomných pozemkoch.
Keďže na každý hektár je možné získať podporu, existujúce družstvá a väčšie poľnohospodárske podniky pôdu vydávajú s veľkou nevôľou. Do tohto procesu by mal vstúpiť okresný úrad, ktorý by rozhodnutím takéto pozemky vyčlenil. Zo skúseností môžeme povedať, že tento systém nefunguje.
Podľa informácií Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je podľa na príslušné paragrafy zákona vydaných len 27-tisíc z pôvodných 280-tisíc hektárov. Keďže okresné úrady stále nie sú vedené z ministerstva pôdohospodárstva, tak ministerstvo nemá pod kontrolou tieto veľmi zdĺhavé procesy.
Zameranie pozemkov
Ako sa zvyknú zameriavať takzvané náhradné alebo presnejšie už podnájomné pozemky? Kto hradí práce s tým spojené?
Určuje sa na základe bonity a kvality pôdy a celková výmera predstavuje sumár výmer poľnohospodárskych pozemkov v katastri, ktoré žiadateľ vlastní. Náklady na vytyčovací plán znášajú nový nájomca a súčasný prenajímateľ rovným dielom.
Technické podklady zabezpečujú užívatelia a náklady sa delia na polovicu. Pri dohode stačí jednoduchá zmluva a aj relatívne jednoduché technické podklady. Avšak pri konaní na okresnom úrade, sú už podklady technicky náročnejšie a cena sa pohybuje v násobkoch ceny geometrických plánov.
Štát by mal financovať takéto konanie v rozsahu celého katastrálneho územia, vykonávať by sa mali na základe verejného obstarávania cez pozemkové a lesné odbory okresných úradov.
Digitalizovaný register
Mohli by ste spomenúť sporné prípady zo svojej praxe, na ktoré ste narazili?
Najčastejším problémom s ktorým sa farmári stretávajú je to, že okresný úrad nevie rozhodnúť, ktorá nájomná zmluva je pravá, pretože doterajší nájomca si uplatňuje prednostné právo. V týchto prípadoch by jednoznačne pomohol digitalizovaný register právnych vzťahov k pôde. Takýto register by sprehľadnil užívanie poľnohospodárskej pôdy a pracovníci okresných úradov by mohli bez dlhých prieťahov vydávať rozhodnutia o vzniku náhradného pozemku.
Odpovedá Jozef Urban, podpredseda Komory pozemkových úprav
Platnosť vymerania
Eliminovať rozdrobenosť vlastníctva majú pozemkové úpravy, ktoré však na Slovensku postupujú pomalým tempom. V rámci nich sa vlastníctvo pôdy aj sceľuje a prerozdeľuje. Po ich realizácii môžu tí užívatelia, ktorí hospodária na cudzích – náhradných pozemkoch, o ne prísť?
Platnosť vymerania takzvaných náhradných pozemkov má trvať do vykonania pozemkových úprav. Zákon vždy predpokladal, že sa jedná o dočasný stav. Čo nepredpokladal nikto, je, že proces vykonávania pozemkových úprav sa výrazne spomalí a v niektorých obdobiach až zastaví.
Skutočným riešením sú naozaj až pozemkové úpravy, kde sú vlastníkom naprojektované nové pozemky, ktoré sú ich pôvodným pozemkom primerané vo výmere a v hodnote, avšak je ich výrazne menej a je odbúrané spoluvlastníctvo.
Podklady geodeta
Ako sa zvyknú zameriavať takzvané náhradné alebo presnejšie už podnájomné pozemky? Kto hradí práce s tým spojené a aké podklady potrebuje geodet?
Geodet môže spracovať potrebné podklady, rozdeľovací plán a príslu...
Zostáva vám 85% na dočítanie.