Odpovedá Milan Ficek, advokát a konateľ advokátskej kancelárie Ficek & Ficeková
1. Novela zákona
Odkedy platí nový zákon o vydržaní nehnuteľností?
Novela je platná od začiatku mája tohto roka. Okrem iného je novinkou aj povinnosť zverejniť informácie o tom, že niekto žiada takéto potvrdenie vydržania súdom, a takýmto spôsobom zabezpečiť informovanie dotknutých osôb. Nebude tak už možné potvrdiť vydržanie len na základe jednostranného vyhlásenia bez publicity a v krátkom čase.
2. Podstata vydržania
Vydržanie je osobitným spôsobom nadobúdania vlastníckeho práva. Kto takto môže získať nehnuteľnosť?
Subjektom vydržania môže byť tak fyzická, ako aj právnická osoba. Vlastnícke právo sa nadobúda tým, že držiteľ má nepretržite v oprávnenej držbe predmet spôsobilý na vydržanie, v danom prípade nehnuteľnosti, po zákonom ustanovenú lehotu, teda desať rokov. Zároveň sa do vydržacej doby započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
3. Právna skutočnosť
Čo môže byť právnym titulom nadobudnutia vlastníckeho práva k veci?
Takýmto právnym titulom môže byť scudzovacia zmluva. Najčastejšie ide o kúpnu, darovaciu alebo zámennú zmluvu. Ďalej je to dedenie, rozhodnutie štátneho orgánu, napríklad v prípade reštitúcie v minulosti skonfiškovaného majetku štátom, alebo iná právna skutočnosť. Avšak táto právna skutočnosť musí byť v Občianskom zákonníku výslovne ustanovená spolu s právnym následkom s ňou spojeným, ktorým musí byť nadobudnutie vlastníckeho práva. Jednou z právnych skutočností, explicitne neustanovených v Občianskom zákonníku, s ktorou je spojený vznik vlastníckeho práva k veci, je aj vydržanie vlastníckeho práva. Inštitút vydržania vlastníckeho práva k veci je upravený primárne v ustanovení Občianskeho zákonníka. Podľa Občianskeho zákonníka sa oprávnený držiteľ stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť....
Zostáva vám 85% na dočítanie.