Do kúpnej zmluvy na pozemok musíte dať údaje, ktoré zodpovedajú tým z evidencie katastra. Ktoré časti dokumentu sú najdôležitejšie, približuje Andrej Lalinský z advokátskej kancelárie Lalinsky advokat.
Čo v dokumente nesmie chýbať
Označenie zmluvy
Treba uviesť, či sa uzatvára podľa Občianskeho zákonníka alebo Obchodného zákonníka.
Označenie zmluvných strán
Ide o označenie – predávajúci a kupujúci, pričom v prípade právnickej osoby sa uvádza obchodné meno, sídlo, identifikačné číslo organizácie (IČO).
Predmet kúpy
Predmet kúpy spolu s kúpnou cenou predstavujú podstatné zložky kúpnej zmluvy, na ktorých sa zmluvné strany musia dohodnúť, ak sa má kúpna zmluva uzavrieť.
Predmetom kúpy môžu byť všetky veci, ktoré sú vecami v právnom zmysle, pokiaľ nie sú vylúčené osobitným zákonom. Môže ísť o hnuteľné, ale aj nehnuteľné veci. Predmetom kúpy nemusí byť len celá vec, ale aj jednotlivý spoluvlastnícky podiel na veci. Preto je v prípade predávajúceho potrebné uviesť, v akom rozsahu vec vlastní, či je výlučným vlastníkom, podielovým spoluvlastníkom v podiele (napríklad 1/2), alebo je bezpodielovým spoluvlastníkom. Ak ide o pozemok, ako je to v našom prípade, taktiež sa musí uviesť parcelové číslo s vyznačením registra parciel, v ktorom je parcela evidovaná, druh pozemku a výmera pozemku. Potrebné informácie dostanete na okresnom úrade, katastrálnom odbore – príslušný je podľa miesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza, alebo ich nájdete na bezplatnom portáli www.katasterportal.sk – register vedie Úrad geodézie, kartografie a katastra.
Predmet zmluvy
Podstatou kúpnej zmluvy je, že sa predávajúci zaväzuje odovzdať kupujúcemu predmet kúpy (vec) do vlastníctva (výlučné/podielové/bezpodielové) a kupujúci sa zaväzuje prevziať predmet kúpy a zaplatiť predávajúcemu kúpnu cenu. Zmyslom kúpnej zmluvy je teda prevod vlastníckeho práva k predmetnej veci z predávajúceho na kupujúceho. Predpokladá sa, že predávajúci je vlastníkom predmetnej veci. V prípade, ak by ním predávajúci nebol, kupujúci by z ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.