Kedy potrebujete územné rozhodnutie
Prvý prípad: Vyhliadli ste si pozemok, na ktorom by ste chceli postaviť rodinný dom.
Vaša prvá cesta by mala viesť na obecný úrad. Požiadajte ho o územnoplánovaciu dokumentáciu. Podľa nej zistíte, či je pozemok vhodný na typ stavby, ktorú máte v pláne. Odporúča to aj advokát Róbert Bános z advokátskej kancelárie Bános & Košútová. „Územnoplánovacia informácia je dokument, ktorý informuje o tom, či je daný pozemok stavebným pozemkom, prípadne aký je iný možný účel jeho využitia v zmysle platného územného plánu.“ Obsahuje konkrétne požiadavky. Napríklad aká je povolená maximálna zastavaná plocha, maximálna výška plotu, strechy, maximálny povolený počet podlaží, minimálna plocha zelene, odstup od susediacej stavby, od susedných parciel a ulice.
Rada advokáta: Ak projekt stavby v nejakých aspektoch nie je v súlade s územným plánom, je potrebné najskôr zažiadať o územné rozhodnutie, a až po jeho získaní je možné podať žiadosť o stavebné povolenie. V prípade, že pozemok, na ktorom chcete stavať, nie je zahrnutý v územnom pláne, získanie územného rozhodnutia je nevyhnutné.
Obec zmenila svoj územný plán
Druhý prípad: V katastri vášho mesta alebo obce sa začne realizovať rozsiahla výstavba, skládka odpadu či priemyselný park.
Územnoplánovaciu dokumentáciu podľa Stavebného zákona tvorí séria dokumentov: 1. koncepcia územného rozvoja Slovenska, 2. územný plán regiónu, 3. územný plán obce a 4. územný plán zóny. Koncepciu schvaľuje vláda nariadením, územné plány regiónov samosprávny kraj v podobe všeobecne záväzného nariadenia a územné plány obcí a zón schvaľuje obec taktiež v podobe všeobecne záväzného nariadenia. Dokumentácia sa t...
Zostáva vám 85% na dočítanie.