Konateľ advokátskej kancelárie Raslegal Slavomír Rabatin neodporúča prenajímať byt bez zmluvy.
V akých situáciách je pre prenajímateľov bytov výhodné ísť podľa Občianskeho zákonníka a v akých podľa zákona o krátkodobom nájme?
Podľa zákona o krátkodobom nájme je nájom možné uzatvoriť len na dobu určitú, a to na dva roky s možnosťou opätovného predĺženia nájomnej zmluvy. Najviac však dvakrát o dva roky. Môže teda trvať maximálne šesť rokov. Zákon striktne zakotvuje písomnú formu zmluvy. Všetky výhody z tohto zákona má majiteľ bytu - teda prenajímateľ len vtedy, ak sa zaregistruje na daňovom úrade podľa zákona o dani z príjmov. Ak sa tak nestane, na vzťah sa neaplikujú niektoré ustanovenia Zákona o krátkodobom nájme bytu o jeho skončení výpoveďou a odstúpením a o možnosti napadnúť neplatnosť skončenia nájmu. V takom prípade v tejto časti nastupuje režim Občianskeho zákonníka.
Ako je to s kauciou, teda peňažnou zábezpekou, ktorá sa zvykne pri uzatvorení zmluvy zložiť?
Zákon dáva zmluvným stranám možnosť dohodnúť túto peňažnú zábezpeku - „kauciu“, jej výšku a účel použitia. Je flexibilnejší aj v prípadoch kratších výpovedných lehôt – už od pätnástich dní, čo je oproti Občianskemu zákonníku výhodnejšia právna úprava, nakoľko výpovedná lehota pri nájomnej zmluve v zmysle Občianskeho zákonníka je tri mesiace. Zároveň sú pri výpovedi nájomnej zmluvy uzatvorenej na základe tohto zákona vylúčené ustanovenie o takzvanej bytovej náhrade. Zakotvuje aj možnosť od nájomnej zmluvy odstúpiť pre opakované porušovanie povinností, ktoré zakladajú výpovedný dôvod. Význam zákona spočíva aj v osobitnej úprave neplatnosti skončenia nájmu. Zmluvná strana, ktorá sa domáha neplatnosti skončenia nájmu výpoveďou alebo odstúpením, môže uplatniť svoje právo súdnou cestou v lehote dvoch mesiacov odo dňa doručenia výpovede alebo odstúpenia od nájomnej zmluvy. Účinky právneho úkonu - výpov...
Zostáva vám 85% na dočítanie.