Majetková účasť v družstve
Bytové družstvá ako správcovia bytových domov sú špecifické tým, že ich tvoria členovia so svojou majetkovou účasťou v družstve. Majetkovou účasťou člena v družstve je členský podiel. Ten je v prípade družstiev zakotvený v stanovách. Členovia sa tak prostredníctvom orgánov – zhromaždenia delegátov, predstavenstva a kontrolnej komisie – môžu podieľať na riadení činnosti družstva, teda vlastnej správcovskej spoločnosti.
„Pri iných spoločnostiach, ktoré vykonávajú správu bytových domov, takáto možnosť nie je,“ argumentuje Vojtech Molnár, predseda predstavenstva Slovenského zväzu bytových družstiev. Ako dodáva, členovia družstva sa svojou majetkovou účasťou môžu podieľať na jeho činnosti a hospodárení. „Znamená to tiež, že majú nárok na podiel z dosiahnutého zisku. Pri iných spoločnostiach, ktoré vykonávajú správu bytových domov, to možné nie je.“
Práva a povinnosti bývajúcich
Práva a povinnosti nájomníkov bývajúcich v družstevných bytoch podliehajú stanovám družstva. Tie schvaľuje najvyšší orgán družstva – zhromaždenie delegátov, pričom stanovy musia byť v súlade s Občianskym a Obchodným zákonníkom. Inak sa bytové družstvá, ktoré súčasne vykonávajú aj správu bytových domov, musia riadiť rovnakými zákonmi, ktoré vo všeobecnosti upravujú činnosť správcovských subjektov, ľudovo povedané správcov bytoviek. Tieto zákonné pravidlá sú: zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a zákon o správcoch bytových domov.
Štandardné vs. družstevné správcovstvo
Správa bytových domov – bez ohľadu na to, kto ju robí –, sa musí robiť v mene a na účet vlastníkov bytov a nebytových pries...
Zostáva vám 85% na dočítanie.