V meste Tešín žije 35-tisíc obyvateľov a ak veríme legende, že Tešín bol založený v roku 810 tromi synmi poľského kniežaťa, tak je to potom najstaršie mesto v Poľsku. Tým, že sa mesto nachádzalo na rušnej migračnej a obchodnej ceste, bolo miestom stretnutí rôznych národností, kultúr a vyznaní.
Najstarším miestom v meste je hradný vrch, kde z gotického hradu z 15. storočia zostala Piastovská veža a románska rotunda sv. Mikuláša, ktorá sa momentálne nachádza aj na bankovke nominálnej hodnoty 20 PLN.
Tri malé obce – Istebna, Koniaków, Jaworzynka, ktoré ležia hneď pri hranici s Českom a so Slovenskom (tzv. hraničný trojuholník), sú známe z udržiavania tradičných remesiel – sochárstva, vyšívania, drevorezby a slávneho koniakovského čipkárstva, ktoré bolo zapísané aj do Národného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
Silnou stránkou Tešínskeho Sliezska je aj široká liečebná ponuka. V kúpeľnom mestečku Ustroń sa nachádzajú zdroje minerálnych a železitých vôd (väčšinou obsahujú jód a bróm) a bahenné ložiská, ktoré patria medzi najkvalitnejšie v Poľsku.
Oblasť je dobre vybavená tak po stránke gastronomickej, ubytovania, turistických trás, ako aj lyžiarskej infraštruktúry (sem patrí aj Wisła nazývaná Perlou Beskýd), a bohatá aj na turistické atrakcie (historické pamiatky, múzeá a cyklické podujatia).
Text vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave.