Odpovedá Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
1. Nové opatrenia
Komplexné pozemkové úpravy by sa už mali týkať celého Slovenska. O koľko tak vzrastie počet katastrálnych území, v ktorých by mali prebehnúť?
Aktuálne prebiehajú pozemkové úpravy v 168 katastroch. To však zďaleka nepostačuje na vyriešenie rozdrobenosti pôdy na celom Slovensku. Preto sme v apríli ohlásili prípravu komplexných opatrení, ktoré by urýchlili realizáciu úprav na celom území. 21. augusta vláda návrh opatrení schválila. Začnú sa tak komplexné pozemkové úpravy v ďalších 3 103 katastrálnych územiach na celom Slovensku.
2. Celkové náklady
S akými výdavkami a v akom časovom harmonograme počíta štát pri sceľovaní pôdy na celom území?
Každý rok by sa úpravy mali začať v 120 katastrálnych územiach s predpokladanými ročnými nákladmi 30 miliónov eur. Proces je vypočítaný na 30 rokov. Poradie vykonávania pozemkových úprav určia vlastnícke, užívacie a mimorezortné kritériá. Sceľovanie pozemkov prinesie výhody vlastníkom, užívateľom, obciam, štátu i krajine. Či už pôjde o zhodnotenie pozemkov vlastníkov, nižšie náklady pre štát pri výstavbe infraštruktúry alebo o lepšiu ochranu prírody a udržiavanie vody v krajine.
3. Vlastníci a úrady
Čo všetko sa vyrieši úspešným sceľovaním rozdrobených pozemkov?
Vláde bolo navrhnutých viacero opatrení, ktoré sú potrebné na plánované sceľovanie pôdy. Naplno sa budú musieť využívať kapacity odborníkov v pozemkových úpravách, avšak posilnená bude musieť byť aj štátna správa. Práve obce a okresné úrady a ich pozemkové a lesné odbory hrajú kľúčovú úlohu pri realizácii komplexných pozemkových úprav. Vyžiadajú si obrovské množstvo komunikácie s vlastníkmi i úradmi. Výsledkom bude zhodnotenie scelených pozemkov pre vlastníkov, úspory pre podnikateľov i štát a významné pozitívne vplyvy na krajinotvorbu a životné prostredie.
4. Kritériá poradia
Dôležitou súčasťou opatrení sú aj kritériá výberu katastrálnych území,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.