Posledný termín na podanie odloženého daňového priznania o šesť mesiacov je 30. september. Využívajú ho najmä tí, ktorí mali v uplynulom roku príjmy zo zahraničia. Do tohto dátumu musí byť aj zaplatená daň.
Aby bolo možné takto si predĺžiť lehotu o pol roka, je potrebné rozlíšiť, kedy ide o príjmy zo zahraničia a kedy nie. Nie každý príjem zo zahraničia je totiž dôvodom na odloženie. Predĺženie o šesť mesiacov je možné len pri recipročných príjmoch zo zdrojov v zahraničí. Radia sa medzi ne aktívne príjmy zo zamestnania, ale aj z činnosti v zahraničí prostredníctvom stálej prevádzkarne. Pri takzvaných pasívnych sa napríklad za príjem zo zdrojov v zahraničí považuje príjem z predaja a kúpy nehnuteľnosti v cudzine. Alebo príjem z úrokov či licenčných poplatkov od platiteľa, ktorý je rezidentom iného zmluvného štátu.
Aké príjmy sa uznajú
Čo v tomto prípade znamená pojem „preukázateľne zdanený príjem“ v zahraničí? Tento výraz znamená, že príjmy boli v zahraničí zdanené podľa zákonov konkrétneho štátu, bez ohľadu na výšku zaplatenej dane po uplatnení nezdaniteľných položiek, respektíve úľav poskytnutých daňovou legislatívou daného štátu. Príjmy sú preukázateľne zdanené, ak ich štát zdaňuje. Vtedy, ak je sadzba dane vyššia než nula.
Daňový bonus
V prípade, že náš občan dostával rodinné prídavky, rodičovský príspevok, materský príspevok a daňový bonus zo zahraničia, tieto dávky sú od dane oslobodené. Ak mu teda plynul napríklad niektorý z prí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.