A. Vlastníte poľnohospodársku pôdu v celku
Ak vlastníte v katastrálnom území poľnohospodársky pozemok v celku, ktorý užíva agropodnikateľ, roľník alebo družstvo a chcete na ňom hospodáriť, mali by ste si zvoliť tento postup.
1. V prvom rade musíte zistiť, či je pozemok prístupný z existujúcej cesty, ktorá je v katastri nehnuteľností evidovaná v takzvanom stave C-KN.
2. Ďalej si musíte overiť, či nie je viazaný nájomnou zmluvou aj či náhodou predošlý vlastník, od ktorého ste pozemok odkúpili alebo ste ho zdedili, nemal podpísanú nájomnú zmluvu. V takom prípade totiž prechádzajú práva a povinnosti z nájomnej zmluvy aj na vás ako nového vlastníka.
3. Predpokladajme teda, že nájom sa skončil a pozemok je aj prístupný z cesty. Svoj zámer užívať ho ako vlastný oznámte na pozemkovom a lesnom odbore okresného úradu, pod ktorý katastrálne územie patrí, a dajte si pozemok zamerať geodetom. Po zbere úrody alebo na konci hospodárskeho roka vstúpite do užívania.
B. Máte parcely na rôznych miestach katastra, o ktoré sa delíte so spoluvlastníkmi
Ako máte postupovať, ak vlastníte na rôznych miestach spoluvlastnícke podiely na poľnohospodárskom pozemku a rozhodnete sa hospodáriť a obrábať pôdu sami.
1. Dá sa to až potom, čo sa váš nájom na jednotlivé rozdrobené podiely na pozemkoch s agropodnikom alebo družstvom ako nájomcom vašich pozemov skončil. Musíte mu doručiť najskôr písomnú žiadosť o uzatvorenie podnájomnej zmluvy. Kópiu žiadosti súčasne doručíte aj na vedomie na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu. Rovnako postupujte, ak niekto užíva vašu pôdu bez nájomnej zmluvy.
2. Nájomca – družstvo, agropodnik alebo doterajší užívateľ ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.