Róbert Bános, advokát
1. Ručenie majetkom
Čo treba všetko zvážiť, ak chcem podnikať? Akú formu si vybrať?
Rozhodnutie, akú formu uprednostniť, je veľmi individuálne. V prípade živnostníkov určite treba brať ohľad na to, že ručia za svoje záväzky celým majetkom. V konečnom dôsledku to môže mať vplyv i na druhého partnera v prípade, ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo zrušené po začatí živnosti. Rovnako je potrebné zvážiť i povinnosti odvodové a daňové. V prípade podnikania živnostníka a eseročky sú odlišné. Ak bude človek podnikať sezónne a jeho práca je viazaná na počasie, je vhodnejšie uprednostniť živnosť. Tá sa dá aj pozastaviť, čo sa pri eseročke nedá.
2. Zrušenie podnikania
Ktorú formu podnikania možno bez veľkých administratívnych prekážok ľahšie zrušiť?
Jednoznačnou výhodou je v tomto smere podnikanie živnostníkov. Živnosť môžete pozastaviť, ale aj ukončiť. Musíte to však vopred oznámiť živnostenskému úradu. Pozastavenie živnosti nemôže byť kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky. Počas tohto obdobia živnostník nie je povinný hradiť odvody a nie je považovaný za aktívneho podnikateľa. Takáto forma podnikania je vhodná najmä v prípadoch sezónnych prác, keď živnostník vopred vie, že v období nie kratšom ako šesť mesiacov nebude podnikať. Po uplynutí obdobia pozastavenia je možné automaticky pokračovať v podnikaní. Rovnako v prípade, ak živnostník nechce naďalej podnikať, oznámi to odboru živnostenského podnikania okresného úradu. Môže to urobiť osobne alebo elektronicky. Zrušenie spoločnosti s ručením obmedzeným je podstatne administratívne náročnejšie a nákladnejšie.
3. Spoločnosť a záväzky
Problémom je aj spôsob ručenia za svoje záväzky.
Podľa Obchodného zákonníka platí, že živnostník zodpovedá za porušenie záväzkov celým svojím majetkom. Spoločník v eseročke ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v Obchodnom registri. Plnenie za spoločnosť poskytnuté z dôvodu ručenia sa započítava na splatenie vkladu. Inak môže spoločník požadovať náhradu od spoločnosti. Živnostník ako fyzická osoba r...
Zostáva vám 85% na dočítanie.