Na pozemkové úpravy čakajú najmä vlastníci rozdrobených pozemkov. Hodnota ich pôdy scelením stúpne a oni budú môcť vyrokovať lepšie podmienky pri ich prenajímaní. Komasácia však pomôže aj farmárom, keďže po jej realizácii klesne počet nájomných zmlúv, ktoré musia uzatvárať s vlastníkmi. Obciam sa zas zjednoduší postup pri výbere miestnych daní z pozemkov.
Do najnovšieho projektu sceľovania je zatiaľ zapojených 168 katastrálnych území. „Vybrali sme také, kde je stupeň rozdrobenosti z hľadiska veľkosti parciel, počtu vlastníkov a najmä počtu spoluvlastníckych podielov najväčší,“ objasnil Jaroslav Puškáč, generálny riaditeľ sekcie legislatívy ministerstva pôdohospodárstva.
Tiene minulosti
Momentálne sa pozemkové úpravy na našom území rozbiehajú po dlhých 10 rokoch. Rada Úradu pre verejné obstarávanie odobrila proces ich prípravy, ktorý bol v réžii ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Podľa ministerky Gabriely Matečnej je to potešujúca správa. Nielen pre majiteľov, ale aj pre poľnohospodárov, ktorí hospodária na pôde. „Pozemkové úpravy v tak rozdrobenom vlastníctve, aké máme na Slovensku, sú nevyhnutné. Pôda je pre poľnohospodárov základný výrobný prostriedok a rozdrobené pozemkové vlastníctvo im bráni r...
Zostáva vám 85% na dočítanie.