Za minulý rok si na pracovnom portáli Profesia.sk vytvorilo životopis takmer 2-tisíc uchádzačov. Výsledky prieskumu ukazujú, že malá časť z nich sa na trhu práce reálne uplatní.
Cítime predsudky
Je cítiť pomerne veľké rozdiely medzi tými, ktorí túto skúsenosť majú a tými, ktorí s ľuďmi so znevýhodnením nikdy nepracovali. Ak sa pozrieme na zamestnancov bez skúseností s takýmito kolegami, za pozitívum to považuje iba 6 percent ľudí. Množstvo ľudí môže mať dnes voči kolegom predsudky.
Pozitívne skúsenosti
Omnoho lepšie vnímanie takýchto kolegov majú ľudia, ktorí s nimi majú skúsenosti. Tí, ktorí v súčasnosti majú takéhoto kolegu, označili skúsenosť ako pozitívnu. Jednalo sa až 37 percent prípadov. Je to impulz pre zamestnávateľov, ktorí môžu uchádzačom dať priestor najmä v súčasnosti. Množstvo firiem naráža na problém, že nevie nájsť vhodných ľudí na dané pozície. Ťažké je tiež získanie takých zamestnancov, ktorí sú ochotní pracovať.
Vzdelanie uchádzačov
Najväčšia časť uchádzačov so zdravotným znevýhodnením má maturitné vzdelanie. Ľudia s týmto vzdelaním tvorili takmer 40 percent zo životopisov, ktorí si zdravotne postihnutí ľudia vytvorili v roku 2018. Za maturitou nasleduje stredoškolské vzdelanie bez maturity. Takéto vzdelanie má takmer 32 percent uchádzačov. Na treťom mieste skončilo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa, ktoré má vyštudované vyše desatina ľudí.
(red)