Do redakcie sa nám ozval čitateľ zo Starej Ľubovne. Na lese a lúkach, ktoré sú v katastri evidované ako trvalé trávne porasty, má podiely v urbársko-želiarskej spoločnosti. Odkúpil ich od niektorých členov, pričom rád by odkúpil aj ďalšie. Môže sa potom od spoločného pozemku oddeliť? Odpoveď sme hľadali u odborníkov z ministerstva pôdohohospodárstva.
Aké sú detaily prípadu
Najprv si priblížme, o čo ide. Tomáš Valčák sa stal vlastníkom viacerých podielov v urbariáte. „Ešte mám niečo prisľúbené. Keď to vyjde, tak môj podiel na lese a trvalých trávnatých porastoch bude okolo 20 hektárov. Myslím si, že to je už zaujímavá výmera,“ napísal do HN. Rád by sa od tamojšieho urbariátu odčlenil, či už dobrovoľne, alebo súdnou cestou, a hospodáril sám aj kvôli rôznym nezhodám, ktoré v ich spoločenstve panujú. „Samozrejme, hospodáril by som s odborným lesným hospodárom, pretože mám kladný vzťah k lesu a prírode.“
Valčák v lokalite poľuje. S odborným lesným hospodárom bol priamo na mieste a prešli spolu všetky plochy na listoch vlastníctva. Nemá záujem škriepiť sa s výborom, lebo to nevedie k ničomu. Nemá ani záujem o členstvo vo výbore. Jednoducho chce byť samostatný a svojim potomkom zanechať reálny les, nielen podiely.
„V inej oblasti vlastním iba pol hektára, kde som majiteľom jednej jedniny, a tam hospodáriť viem. Viem, koľko les vyprodukuje, koľko treba do neho dať a aké sú výnosy. Čo sa týka urbáru, zahrnutých je v ňom 17 listov vlastníctva. Podiely mám na každom rôzne.“
Môžu nastať dve situácie
Ako opisuje Valčák, v lokalite nebola doteraz komasácia, čiže každý má podiely všade a nik nemá nič. Zaujíma ho, aké má ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.