„Od vlaňajška začal fond naše žiadosti vybavovať podstatne rýchlejšie. Vyhovel tak našim dlhodobým potrebám, keďže proces týkajúci sa prevodu alebo prenájmu pozemkov v správe Slovenského pozemkového fondu trval veľmi dlho," objasnil Michal Sýkora, predseda Združenia miest a obcí. Ako ďalej doplnil, pod zlepšenie stavu sa podpísalo aj vedenie fondu. „Veľmi rýchlo pochopili, v čom je problém a rovnako rýchlo našli so svojimi ľuďmi účinné riešenie - určili jasné pravidlá pre postup ako úradníkov, ako aj pre obce a mestá ako žiadateľov."
Väčšina projektov, ktorých investorom je samospráva, je spojená s verejným záujmom a spolufinancovaná z finančných prostriedkov Európskej únie. Významným plusom v posudzovaní a schvaľovaní takýchto žiadostí bolo pripravenie, presadenie a zavedenie do praxe zmeny zákona o pozemkovom fonde, ktorý umožňuje aj obciam bez územných plánov bezodplatne vysporiadať pozemky pod plánovanými verejnoprospešnými stavbami, čo predtým nebolo vôbec možné.
Slovenský pozemkový fond môže obciam a mestám pomôcť vo viacerých oblastiach. Ide o uzatváranie protokolov o odovzdaní pozemkov vo vlastníctve štátu pod stavbami, ktoré prešli do ich vlastníctva podľa zákona o obciach, protokolov k odovzdaniu vlastníctva pozemkov, ktoré tvorili verejný majetok (tzv. neknihované pozemky), zmlúv o bezodplatnom prevode vlastníctva štátnych pozemkov vo verejnom záujme.
Pomôcť môže aj pri kúpnych zmluvách na štátne pozemky, ktoré sa uzatvárajú v prípadoch, keď nie sú splnené podmienky pre bezodplatný prevod. V zákonom stanovených prípadoch je možný aj prevod vlastníctva pozemkov tzv. neznámych vlastníkov. Fond sa ďalej môže s obcami a mestami dohodnúť na zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva k pozemkom, pozemky im prenajímať a zriaďovať v ich prospech vecné bremená. Konkrétne projekty obcí a miest fond podporuje aj svojím kladným stanoviskom k územnému a stavebnému konaniu.