,,Daňové poradenstvo je regulovaná profesia a daňoví poradcovia musia spĺňať prísne kritériá na získanie oprávnenia poskytovať daňové poradenstvo. Neodborné daňové rady, ktoré poskytujú iné osoby môžu znamenať riziko pre podnikateľa, a to nie len finančné, ale aj také, ktoré má trestno-právne dôsledky, " vysvetľuje Miriam Galandová zo Slovenskej komory daňových poradcov.
Na výkon daňového poradenstva je nevyhnutné mať vysokoškolské ekonomické alebo právnické vzdelanie a niekoľkoročnú prax. Na získanie oprávnenia musí uchádzač absolvovať náročnú, niekoľko fázovú skúšku pod dohľadom Ministerstva financií SR. Daňoví poradcovia sa počas svojej kariéry musia pravidelne vzdelávať, dodržiavať mlčanlivosť a byť povinne poistení pre prípad škody.
Daňové poradenstvo môžu legálne poskytovať za odplatu iba daňoví poradcovia a nie ekonómovia, či účtovníci. Účtovníci a daňoví poradcovia sa dopĺňajú v službách pre podnikateľov. Je však potrebné rozlišovať ich spôsobilosť a zodpovednosť za daňové rady.
Daňoví poradcovia poskytujú klientom najmä stanoviská k uplatneniu daňových zákonov v praxi, zodpovedajú za správne vyčíslenie základu dane, poskytujú poradenstvo pri predajoch, či zlúčeniach spoločností alebo pri inom plánovaní daní. Ich dôležitou úlohou je zastupovanie klienta pri daňových kontrolách, či spolupráca s advokátom v súdnom konaní.
V prípade, ak niekto poskytuje daňové poradenstvo a nie je daňovým poradcom, postupuje protiprávne a môžu mu z toho vyplývať rôzne dôsledky, nielen pre poskytovateľa takejto služby, ale aj pre jeho klientov.
Ak napríklad klientovi v daňových veciach radí účtovník alebo ekonóm, škoda, ktorá mu môže vzniknúť, napr. nesprávnym určením daňovej povinnosti, nemusí byť krytá poistením. Náhrada škody spôsobenej takýmto poradenstvom sa stáva potom ťažšie dostupnou.