1. Spresňuje sa okruh pozemkov, na ktoré sa vzťahuje zákon o nájme
Vzťahuje sa už aj na tie pozemky, ktoré kataster eviduje ako zastavané plochy. Avšak nie na všetky, len na tie, ktoré slúžia na poľnohospodárske účely – tento údaj na liste vlastníctva nenájdete, keďže ho neeviduje. Pod zákon spadajú bývalé aj súčasné hospodárske dvory, poľné cesty, poľné hnojiská aj také plochy, ktoré sú v extraviláne a slúžia poľnohospodárom.
Dôvod zmeny: vylúčili sa spory, aký charakter má pozemok. Vlastníci totiž neraz žiadali vyššie nájomné, keďže podľa nich išlo o stavebné pozemky. Novela teraz jasne stanovila, že tieto plochy, ak sa využívajú poľnohospodársky, spadajú pod režim zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov. Teda bude sa na ne vzťahovať aj výška obvyklého nájomného v danom katastrálnom území.
Pod režim zákona patria: a) poľnohospodárska pôda, b) pozemok evidovaný v katastri v registri „C“ ako zastavaná plocha a nádvorie, slúžiaci na poľnohospodárske účely, alebo pozemok zastavaný stavbou slúžiacou na poľnohospodárske účely alebo c) iný pozemok prenechaný na poľnohospodárske účely.
2. Pravidelne sa už bude určovať obvyklá výška nájomného v katastri
Sporné prípady, keď sa vlastník s agrofirmou nevedia dohodnúť na výške nájomného, vylúči určovanie jej obvyklej výšky za hektár pôdy. Každoročne ju zverejní okresný úrad vždy k 30. júnu. Rezort pôdohospodárstva zverejnil vyhlášku, ktorá stanovuje podrobnosti, ako sa budú viesť evidencie pozemkov, nájomného a ako sa vypočíta obvyklá výška nájmu. Momentálne je ešte v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Obvyklá výška...
Zostáva vám 85% na dočítanie.