PEREX
Kam sa majú záujemcovia o zlučovanie parciel obracať a aký postup musia dodržať. Na koľko ich to vyjde a ako sa môžu sceľovacie postupy líšiť. Detaily o pozemkovom vlastníctve vám vysvetlia experti, ktorých sme oslovili.
------------------------------------------------------------------------
1.
Dôvody spájania
Za akých okolností je vhodné pustiť sa do spájania pozemkov? Musí štát žiadosti majiteľov pôdy vyhovieť?
O pozemkové úpravy sa žiada na základe zákona o pozemkových úpravách. Štát však žiadateľovi nemusí vyjsť v ústrety. Jeho dôvody preskúma a ak ich vyhodnotí ako oprávnené, potom nie je dôvod sceľovanie nepovoliť. Do pozemkových úprav je vhodné pustiť sa v prípade, že v danej lokalite je veľká rozdrobenosť vlastníctva pôdy a je tam množstvo malých parciel s veľkým počtom vlastníkov a spoluvlastníkov na jednu parcelu, ďalej veľký počet parciel na jedného vlastníka, mnoho neznámych vlastníkov pozemkov, neochota mnohých vlastníkov predať pozemok a podobne.
---------------------------------------
2.
Neochota k dohode
Časť vlastníkov pôdy v chotári sa nevie dohodnúť na spoločnom postupe pri zveľadení extravilánu našej obce, najmä pri stavbe cesty, zriadení prístupového chodníka k pozemkom a výsadbe vetrolamu. Môže v takomto prípade pomôcť nové usporiadanie vlastníckych vzťahov?
Pustiť sa do pozemkových úprav a spojiť pôdu do väčších celkov je vhodné práve vtedy, keď zlyhajú súkromno-právne možnosti vysporiadania vzťahov k pozemkom. Napríklad z dôvodu, ktorý opisujete. Dôvodom však môže byť aj existencia neznámych alebo nezistených vlastníkov pôdy, prípadne ak sa nedá s ostatnými vlastníkmi pozemkov súkromne dohodnúť. Sceľovanie je však časovo, finančne a odborne náročné. A to najmä vtedy, ak sa pozemky v danej lokalite skladajú z ornej pôdy, viníc, lúk, lesných a zastavaných pozemkov, vodných plôch či bežných záhrad. Úzke parcely rôzneho tvaru neraz bránia v ich lepšom využívaní na podnikanie, relax a ďalšie aktivity. Dôvodov na sceľovanie však môže byť oveľa viac.
---------------------------------------
3.
Cena projektu
Ako dlho trvajú pozemkové úpravy a koľko stojí realizácia takéhoto projektu?
V závislosti od rozsahu územia a úprav celkové náklady môžu dosiahnuť tisíce až desaťtisíce eur. Niekedy aj viac. Konkrétnejšie: projekty s nízkym počtom účastníkov a na menšej výmere stoja minimálne 15-tisíc eur. Ale napríklad pri 20-hektárových pozemkoch môže byť cena 30- až 50-tisíc eur. Realizácia projektu môže trvať od dvoch do ôsmich rokov. Orientačná časová náročnosť vypracovania a realizácie projektu na ploche tisíc hektárov je 7,5 roka. Náklady na nariaďované pozemkové úp...
Zostáva vám 85% na dočítanie.