Aj vy máte niekde úzku roľu, navyše bez prístupovej cesty či v nepraktickom tvare? Takú, z ktorej sa dá len ťažko mať väčší úžitok? Podobných prípadov sú po Slovensku tisíce. Takéto enormne rozdrobené pozemkové vlastníctvo bráni v efektívnejšom využívaní rolí na gazdovanie, podnikanie, ale aj na relax či ďalšie aktivity. Východisko je v sceľovaní. Avšak - vôbec nejde o jednoduchý proces.
Pustiť sa do pozemkových úprav a spojiť pôdu do väčších celkov je vhodné najmä vtedy, keď zlyhajú súkromno-právne možnosti vyrovnania vzťahov k pozemkom. Napríklad preto, že časť vlastníkov pôdy v chotári sa nevie dohodnúť na spoločnom postupe alebo si ani neželá akokoľvek zveľaďovať okolie pozemkov a obce.
Časť obyvateľov chce trebárs postaviť cestu, zriadiť prístupový chodník k parcelám a vysadiť stromy ako vetrolam. No iná časť ľudí zo susedstva si predstavuje využiť spoločné parcely trocha inak. A nie a nie nájsť spoločnú reč. Práve v takejto situácii môže pomôcť zlúčenie niektorých parciel a pri iných zase ich oddelenie od seba, čiže nové usporiadanie vlastníckych vzťahov.
Sceľovanie je však časovo, finančne a odborne náročné. A to najmä vtedy, ak sa pozemky v danej lokalite skladajú z rôznych druhov - z ornej pôdy, viníc, lúk, lesných a zastavaných pozemkov, vodných plôch či bežných záhrad.
O pozemkové úpravy sa treba uchádzať so žiadosťou, no okresný úrad vám nemusí vyjsť vždy v ústrety. Bude najprv podrobne preskúmavať všetky okolnosti. Avšak keď ich vyhodnotí ako oprávnené, potom nie je dôvod sceľovanie nepovoliť.