StoryEditor

Poslanci sa rozhodli zakazovať, slobodná voľba nebude

15.11.2024, 00:00

Skupina poslancov NR SR prišla s návrhom zákona o zákaze jednorazových elektronických cigariet ako aj všetkých príchutí s výnimkou tabaku, mentolu a mäty pri alternatívnych nikotinových výrobkov. Kým väčšina vyspelej Európy sa v tejto oblasti vydala na cestu v duchu princípu harm reduction, teda nižšej miery regulácie pri menej nebezpečných výrobkoch, na Slovensku sa poslanci rozhodli populisticky rovno zakazovať.

Konsolidačný balíček, ktorý by mal začať platiť od nového roka, by mal do rozpočtu priniesť na spotrebnej dani zo všetkých tabakových výrobkov  približne 1 miliardu Eur, pričom ak sa na to pozrieme z pohľadu prínosu spotrebných daní do štátneho rozpočtu, tak táto spotrebná daň po spotrebnej dani z minerálnych olejov a palív je druhým najväčším prispievateľom.

Daň sa bude vzťahovať nielen na klasické tabakové cigarety, ale aj na náplne do elektronických cigariet, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Dva mesiace po schválení prichádzajú poslanci s návrhom  zakázať   takmer všetky príchute alternatívnych nikotínových výrobkov a takisto so zákazom jednorazových elektronických cigariet.

Pritom Slovenská republika je jednou z mála krajín EÚ, ktorá dobrovoľne na základe iniciatívy priemyslu prijala pre tieto kategórie legislatívu, a preto tieto výrobky sú prísne regulované a aj ich označovanie ide nad rámec EÚ požiadaviek. Predaj týchto výrobkov mladistvým je už niekoľko rokov zakázaný, a preto namiesto likvidácii týchto kategórií, je na mieste otázka dôslednej kontroly predaja a zvýšenia sankcií predaja mladistvým, čomu sa nebránia ani samotní obchodníci.

V praxi to bude znamenať na jednej strane radikálne zníženie očakávaného príjmu štátneho rozpočtu o rádovo v desiatkach miliónov eur, pričom tento výpadok bude v nasledujúcich rokoch ešte viac narastať, a ešte výraznejšie sa prejaví v roku 2027, kedy sa spotrebné dane mali automaticky zdvihnúť podľa platnej legislatívy  a na druhej strane hromadné nákupy v susedných krajinách, pretože je len veľmi málo pravdepodobné, že by Slováci ochutené nikotínové alternatívy prestali používať.

Príkladom toho, kam až môže takáto cesta dospieť, je Austrália, kde sa elektronické cigarety dajú získať už len na lekársky predpis a kde sa podľa dostupných informácií až 95% elektronických cigariet predáva na čiernom trhu. A štát prichádza o miliardy. 

 „Situácia by bola úplne iná, ak by napríklad elektronické cigarety – a najmä tie jednorazové – neboli rovnako ako akýkoľvek iný tabakový či nikotínový výrobok dostupné za každým rohom v každej večierke, ale napríklad len v trafikách. Tie by mali licenciu a ak by porušili zákaz predaja maloletým, prišli by o ňu,“ uviedol lekár Viktor Mravčík, expert na problematiku závislostí a riaditeľ výskumu v spoločnosti Podané ruky, ktorá pomáha ľuďom dostať sa z tabakových a iných závislostí. Práve alternatívne tabakové alebo nikotínové výrobky sú podľa Mravčíka cestou, ako znížiť podiel najškodlivejšieho fajčenia – teda závislosti na klasických cigaretách. 

O výrazne nižšej škodlivosti nikotínových alternatív, ako je zahrievaný tabak, elektronické cigarety s tekutými náplňami alebo nikotínové vrecúška, majú adiktológovia jasno už dávno. Politici to však prehliadajú a prichádzajú rovno so zákazmi.

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
16. november 2024 08:05