Podľa finančných expertov dnes môžu získať záujemcovia o kúpu bytu v novostavbe výhody, aké tu doteraz neboli.ITB Development
StoryEditor

Vývoj na trhu s bytmi hrá v prospech kupujúcich – k hypotéke sú výhody, aké doteraz neboli

21.11.2023, 00:00

Aj napriek tomu, že sa predaj bývania v novostavbách tento rok spomalil, záujemci o byt neťahajú za kratší koniec. Podľa finančných expertov dnes hrajú v prospech kúpy bytu viaceré faktory. Nielen širšia ponuka a dostatok času na výber nehnuteľnosti, ale najmä inovatívne nástroje pri financovaní kúpy im ponúkajú doposiaľ bezprecedentné výhody.

Z dát technologického startupu BuiltMind, ktorý sa zaoberá dátovým monitoringom realitného trhu, vyplýva, že na trhu došlo v prvom polroku 2023 z pohľadu predajov v medziročnom porovnaní k spomaleniu o 63 %. Dôvodom bol, pochopiteľne, rekordný rast inflácie a úrokových sadzieb.

Úroveň úrokových sadzieb z rokov 2020 až 2022 bola dlhodobo neudržateľná. Makroekonomické faktory a správanie Európskej centrálnej banky však naznačuje, že by sa zvyšovanie úrokových sadzieb malo v dohľadnej dobe zastaviť a rovnako sa dá predpokladať, že príde ich následné znižovanie na úroveň okolo 3-4%. To je stav, ktorý je zdravý a udržateľný,“ vysvetľuje vývoj na trhu finančný expert Peter Stadler zo spoločnosti Wealth Effect Management.

image

Čerešne sú aktuálne najpredávanejším projektom nového bývania v Bratislave.

ITB Development

Benefity developera uľahčujú kúpu už teraz

Kým dôjde k ustáleniu trhu a úrokových sadzieb, zohrávajú dôležitú rolu pri oživení predajov aj samotní developeri. Tí priamo reagujú na aktuálne bariéry na strane kupujúcich, aby uľahčili proces nákupu nehnuteľnosti.

"Hovorí sa, že najlepší čas na nákup nehnuteľnosti bol pred 10 rokmi a druhý najlepší je dnes. Toto ľudové pravidlo platí aj v aktuálnej situácii, kedy môžu kupujúci na trhu novostavieb získať mnoho výhod. Aj takých, o ktorých posledných pár rokov, vzhľadom na enormný dopyt, nebolo možné s developermi vôbec komunikovať,“ hovorí Peter Stadler a pokračuje: „Dnes je objektívne situácia na trhu pokojnejšia a záujemca o bývanie môže využiť benefity, ktoré robia vo veľa prípadoch nákup ešte výhodnejším než v rokoch 2021 a 2022, kedy sme mali historicky najnižšie úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch.“

Práve úroveň ponúkaných inovatívnych riešení priamo ovplyvňuje aj schopnosť developerov pritiahnuť záujem o kúpu ich nehnuteľností. To potvrdzujú aj dáta prezentované startupom BuiltMind v lete tohto roka, ktoré ukazujú, že spomalenie trhu sa pri jednotlivých developeroch prejavilo rôzne. Najväčší záujem o byty v Bratislave bol za prvý polrok v projekte Čerešne. Developer ITB Development predal v novostavbách v bratislavských Poliankach za toto obdobie najviac bytov, čo robí z Čerešní najúspešnejší projekt nového bývania.

image

Tretia etapa projektu Čerešne v bratislavských Poliankach sa začína stavať túto jeseň.

ITB Development

"Garantovaná hypotéka" na úrovni 1,49 % či hypotéka na byt aj so zariadením

Developer Čerešní patrí v oblasti inovatívnych finančných nástrojov medzi lídrov na trhu. V roku 2023 predstavil viacero benefitov, ktoré sú adresným riešením pre kupujúcich, ktorí majú obavy z rastu úrokových sadzieb, predraženia hypoték a tiež z nedostatku zvyšných úspor napr. na zariadenie bytu po jeho kúpe.

Jednou z nových možností zlepšenia perspektívy pri financovaní kúpy bytu v čoskoro začínajúcej výstavbe tretej etapy projektu Čerešne je garancia fixných úrokových sadzieb. ITB Development predstavil ako prvý na trhu inovatívny zvýhodnený program pre kupujúcich „Garantovaná hypotéka 1,49 %“. Až do roku 2028 tak garantuje výšku splátky na úrovni úrokovej sadzby 1,49 % p.a. – a to tak, že dva roky od kolaudácie bytu bude klientom v mesačných splátkach vyplácať rozdiel medzi reálnou splátkou hypotéky od banky a garantovanou splátkou. Za toto obdobie je tak môžné ušetriť až 50 % oproti splátke pri bežnej hypotéke. „V prípade, že je dnes developer ochotný garantovať dotovanú úrokovú sadzbu v horizonte 5 rokov, tak je to z pohľadu záujemcu rovnaká situácia ako pred pár rokmi, kedy si klienti bánk fixovali svoje úroky na 3-5 rokov. Dnes však dostanú naviac rad ďalších benefitov, ktoré môžu zvyšovať dostupnosť bývania,“ hodnotí Peter Stadler z Wealth Effect Management.

image

ITB Development ponúka nový benefit - prefinancovanie bytu vybaveného podľa svojich predstáv nábytkom cez dizajnérov IKEA.

ITB Development

Ďalší benefit developera pomôže ušetriť vlastné zdroje aj čas na zariadenie bytu. To je cieľom novej služby Bývanie so zariadením“, ktorá sa vzťahuje rovnako na kúpu bytu v tretej etape projektu Čerešne. Ide opäť o unikátne riešenie, výsledkom ktorého je prefinancovanie bytu vybaveného podľa vlastných predstáv nábytkom cez dizajnérov IKEA. ITB Development v spolupráci s vlastným hypotekárnym špecialistom zabezpečí, že si kupujúci takto zariadený byt prefinancuje spoločnou hypotékou na byt a zároveň aj zariadenie. Je pritom na klientovi, či sa rozhodne takto vybaviť nábytok do celého bytu alebo napríklad len kuchynskú linku.

Klienti vďaka tomuto modelu ušetria nielen vlastné zdroje ale aj čas – teda obe komodity, ktoré by museli inak vynaložiť na kúpu bytového zariadenia štandardnou cestou. Developer sa postará o všetko potrebné a byt zariadi podľa výberu kupujúceho ešte pred jeho odovzdaním. Nový majiteľ tak dostane kľúče od už zariadeného bytu, v ktorom môže hneď plnohodnotne bývať,“ vysvetľuje princíp služby Ivan Rolný, člen predstavenstva ITB Development, ktorý dodáva, že ide o výhodné riešenie aj pre tých, ktorí zvažujú kúpu bytu za účelom investovania voľných prostriedkov - obzvlášť, ak plánujú nehnuteľnosť čím skôr prenajímať.

image

Developer Čerešní predstavil v roku 2023 viacero benefitov, ktoré sú adresným riešením pre kupujúcich.

Shutterstock

Záujemcovia o byt v Čerešniach si tu môžu bývanie aj vopred vyskúšať. Služba Bývanie na skúšku ponúka po podpísaní rezervačnej zmluvy možnosť stráviť v kompletne zariadenom 4-izbovom byte až 2 noci.

Dokončené byty z druhej etapy s extra zvýhodnením a 4-ročnou zárukou

Aktuálne skolaudovaná druhá etapa projektu Čerešne je vypredaná už na 90 %. Jedno- až štvorizbové byty z tejto etapy, pripravené na okamžité nasťahovanie, sú teraz ešte dostupnejšie prostredníctvom časovo limitovanej koncoročnej akcie developera. Noví majitelia, ktorí si zakúpia v predvianočnom období byt z tejto ponuky, majú nárok na extra cenové zvýhodnenie. Navyše získajú na nový byt až 4-ročnú záruku. 

 

menuLevel = 1, menuRoute = pr-clanky, menuAlias = pr-clanky, menuRouteLevel0 = pr-clanky, homepage = false
18. júl 2024 19:34