Aby sa dekarbonizoval priemysel a Európa sa do roku 2050 stala prvým klimaticky neutrálnym kontinentom, musí EÚ strategicky podporiť výrobu primárnych a sekundárnych surovín pre vybudovanie domácich zásob a zvýšenie recyklačných kapacít. Nevyhnutnou súčasťou procesu je odvetvový záväzok k najvyšším environmentálnym a sociálnym postupom, relevantné vzdelávanie, zvýšenie kvalifikácie pracovnej sily a v neposlednom rade strategické partnerstvá v oblasti surovín s krajinami, ktoré zdieľajú európske hodnoty a ambície v oblasti klimatickej neutrality.
S týmito ambíciami pracuje spoločenstvo pre nerastné suroviny Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT RawMaterials), ktoré je najväčšie európske surovinové konzorcium. Spolu s Európskou komisiou pracujú na posilnení vzťahov s vládami a trhmi na Ukrajine, v Grónsku, Austrálii, Afrike, Nórsku, Latinskej Amerike, Kanade a USA s cieľom zabezpečiť dodávky kritických surovín a pomôcť katalyzovať strategické investície.
EIT RawMaterials takisto podporuje výskumné, edukačné a podnikateľské projekty, ktoré riešia modernizáciu, udržateľnosť a bezpečnosť surovinového priemyslu, aj vďaka pokrokom a inováciám v oblasti robotiky, umelej inteligencie (AI), virtuálnej reality a elektrifikácie.
EIT RawMaterials spája a investuje do akademickej obce, výskumu a priemyslu, vďaka ktorým má inovačné know-how a vedúce technologické postavenie v Európe. Spolu s investíciami do začínajúcich podnikov má dobrý základ na posilnenie a inováciu sektora s cieľom urýchliť prechod na domácu udržateľnú ťažbu a recykláciu surovín.
Záujemcom o investíciu pre akceleráciu podnikania, výskumné či edukačné projekty v sektore nerastných surovín je k dispozícii centrum EIT RawMaterials RIS Hub Slovakia, ktoré sprostredkováva príležitosti EIT RawMaterials žiadateľom na Slovensku.