Tento víkend majú občania budú príležitosť hlasovať o tom, kto ich nasledujúce volebné obdobie bude zastupovať. Vyberajú spomedzi 24 politických strán a hnutí a jednej koalície. Volebné miestnosti sa otvárajú ráno o 7.00 h a zatvárajú večer o 22.00 h.
Tohtoročné predčasné voľby však prinesú jednu novinku. V rámci zefektívnenia sčítavania hlasov sú volebné komisie povinné odoslať zápisnice elektronicky. Týka sa to 6 100 okrskových a okresných komisií.
HN prinášajú odpovede na hlavné otázky, ktoré potrebujú voliči vedieť pred sobotným hlasovaním.
Čo treba predložiť pri vstupe do volebnej miestnosti?
Na odvolenie stačí občiansky preukaz, prípadne hlasovací preukaz. Po vstupe do miestnosti ho volebná komisia zaregistruje a zapíše si jeho základné informácie. Potom dostane osoba obálku a hlasovacie lístky každej strany. Ich prevzatie volič potvrdí vlastným podpisom.
Ako prebieha voľba?
Voľba prebieha tak, že volič vyberie hlasovací lístok so stranou, ktorej chce dať hlas. Môže na nej zakrúžkovať maximálne štyroch kandidátov. Krúžkujú sa ich poradové čísla, nie mená. Ak by označil viac mien, potom by sa hlas prirátal iba strane.
Volebný lístok potom vloží do obálky. Tú následne vhodí do urny. Zvyšné hlasovacie lístky smerujú do špeciálnej urny na neplatné a nepoužité lístky.
Kedy je hlas neplatný?
Ak volič mená zaškrtne, podčiarkne alebo urobí čokoľvek iné než krúžkovanie, hlas je neplatný. V prípade chyby si môže vyžiadať nové hlasovacie hárky. Hlas je tiež neplatný, ak do obálky vojde poškodený hlasovací lístok alebo viacej lístkov.
Vynášanie nepoužitých lístkov z volebných miestnosti sa zas trestá pokutou 33 eur. V prípade nejasností či problémov je preto treba osloviť volebnú komisiu.
Na čo slúži hlasovací preukaz?
S týmto dokladom môžu voliči odvoliť v ľubovolnej volebnej miestnosti na Slovensku. Spolu s občianskym preukazom ho predložia komisii.
Občania si ho mohli vybaviť v predchádzajúcich týždňoch buď elektronicky alebo poštou. Následne mali do piatku možnosť zbehnúť na mestský alebo obecný úrad vo svojom bydlisku a vybaviť ho na počkanie.
Ak už občan má vybavený preukaz a predsa len bude voliť v mieste svojho bydliska, volí prostredníctvom neho.
Ďalšou možnosťou je, v prípade, že im to zdravotný stav nedovoľuje, požiadať obec alebo mesto a príslušnú okrskovú komisiu o návštevu s prenosnou urnou.
Dajú sa krúžkovať kandidáti, ktorí už vypadli?
Zo súboja o kreslo v pléne vypadlo dovedna 86 kandidátov. Ich zoznam nájdu občania na viditeľnom mieste vo volebných miestnostiach. Okrem toho sa súpis mien bude nachádzať aj za plentou.
Údaje vypadnutých kandidátov síce ostávajú na hárkoch, ale už sa na ne nebude prihliadať.
Ako bude prebiehať sčítavanie hlasov?
Po zavretí volebných miestností sa začne so sčítavaním hlasov. Od tohto momentu je možné zverejňovať priebežné výsledky.
Hlasy sa opakovane spočítajú najskôr ručne, prekontrolujú a následne komisia spíše a schváli zápisnicu. Tú tento rok budú odosielať elektronicky.
„Spracovanie a sumarizáciu výsledkov volieb nie je možné manipulovať. Všetky údaje sú zaznamenané aj papierovo v zápisniciach, za ktoré zodpovedajú jednotlivé volebné komisie. Údaje na svojej ceste prejdú niekoľkostupňovou kontrolou,“ uviedol Peter Peťko, predseda Štatistického úradu.
Volebným komisiám pomáha pri sumarizovaní výsledkov Integrovaný volebný informačný systém. Ten by mal zabezpečovať rýchlejšie sčítavanie a zber dát z komisií do 51 odborných sumarizačných centier. Zároveň má predchádzať chybám pri spracovaní zápisníc.
„Počas volebnej noci zo soboty 30. septembra na nedeľu 1. októbra 2023 bude na týchto pracoviskách pôsobiť 732 pracovníkov, ktorí budú využívať 500 počítačov a 400 tlačiarní,“ uvádza Štatistický úrad.
Finálne i priebežné výsledky voliči nájdu na stránke volbysr.sk.