Strana Petra Pellegriniho Hlas-SD, ktorá sa v prieskumoch obsadzuje popredné priečky, kritizuje bývalé vlády Eduarda Hegera a Igora Matoviča.
Mimoparlamentná strana volá po záchrane obcí, pričom vládu dôrazne vyzýva na zmenu situácie a upozorňuje, že "obce sú pred krachom".
Hmotná zodpovednosť pre Budaja
Podpredseda Hlasu-SD Richard Raši vytiahol predvolebné sľuby Matovičovej a Hegerovej vlády a kritizoval bývalého ministra životného prostredia Jána Budaja za jeho pôsobenie počas Hegerovej vlády.
"Svojou nekompetentnosťou pripravil Slovensko o viac ako pol milióna eur," hovorí Raši. Poukázal na kauzu, ktoré sprevádzala začiatok ministrovania bývalého politického väzňa a predstaviteľa Nežnej revolúcie Jána Budaja, kedy poradca premiéra Hegera Pavol Kalinský obdržal dve dotácie z eurofondov. Na skutočnosť vtedy upozornili Hospodárske noviny. Ten sa bránil s tým, že projekty, ktoré dotácie dostali "nie sú spojené s jeho pôsobením ako poradcu premiéra".
Bývalé Budajovo ministerstvo v rámci plánu obnovy z Európskej únie plnilo míľniky, ktoré sú pre poberanie európskych peňazí vyžadované. Raši upozornil na problém, ktorý skončil na súdnom pojednávaní.
Ministerstvo životného prostredia v čase Hegerovej vlády prestalo platiť po splnení šiestich míľnikov projektu dodávateľovi platby za stavebné práce. "Budaj sa rozhodol prestať faktúry platiť. Súd vyhovel dodávateľovi a Ministerstvo muselo platiť," dodal.
Podpredseda Hlasu pripomenul, že súd nariadil rezortu zaplatiť okrem dlžnej sumy viac než 500-tisíc eur ako penále za oneskorenú platbu. "Ministerstvo zaplatilo zbytočne viac ako 507-tisíc eur, kvôli jeho (Budajovmu, pozn. red.) rozhodnutiu," povedal Raši.
Raši vyzval nového ministra životného prostredia Milana Chrenka k osloveniu škodovej komisie, ktorá by mala túto sumu zosobniť menovite Budajovi. "Ak nie je len bábka," dodal Raši na adresu šéfa rezortu v úradníckej vláde.
Kauza Rázsochy
Podobnú chybu vyčíta aj ministrovi Matovičovej vlády Marekovi Krajčímu. Ten taktiež nezaplatil faktúru pri stavebných prácach. Išlo sa o zbúranie starého skeletu nemocnice Rázsochy, ktorý vykonala stavebná firma. "Krajčí im faktúru nezaplatil a okradol občanov Slovenska v poplatkoch o 164-tisíc eur," vyčíta exministrovi jeho konanie Raši. "Nevedeli riadiť rezorty, mysleli si, že môžu len tak nezaplatiť. Nakoniec zaplatili viac," dodal.
Upozornil na spory Krajčího a bývalého Minisra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Krajčího viackrát kritizoval. "Lengvarský zvolal škodovú komisiu a tá odhalila chyby osôb," povedal Raši. "Ak hovoria o hmotnej zodpovednosti, mali by to zaplatiť," dodal na adresu predvolebných sľubov Matovičovej vlády, ktorá žiadala hmotnú zodpovednosť pre politikov.
Zákon ničiaci samosprávy
Michal Kaliňák z Hlasu kritizuje novelu zákona o financovaní sociálnych služieb. "V praxi znamená povinnosť dofinancovať klienta súkromných neverejných sociálnych služieb z prostriedkov mesta alebo obce," hovorí. Nový zákon prešiel parlamentom len nedávno. "Mestám a obciam chodia neželané objednávky," dodáva.
Upozorňuje na listy od právnikov, ktoré samosprávy dostávajú. "V roku schvaľovania mali samosprávy osem protestov," povedal Kaliňák. Varuje, že to môže obce a mestá výrazne ovplyvniť. "Obec má 340 obyvateľov a má zaplatiť 7647 eur," upozorňuje na čiastky, ktoré obecné pokladnice nezvládnu pokryť.
"Sme svedkami toho, že bláznivo nachystaný zákon spravil z miest a obcí neplatičov," povedal Michal Kaliňák. Tvrdí, že obce to nemôžu zaplatiť a "o túto službu nepožiadali".
Spomína konkrétne prípady, kedy primátori a starostovia masovo platiť odmietajú a rušia objednávky u súkromníkov. "Malo by to katastrofálny vplyv na rozpočet obce," povedal Kaliňák a citoval jedeného zo starostov.
Vyzýva ministerku Soňu Gáborčákovú na dofinancovanie a "záchranu miest a obcí". "Chceme príspevok na klienta a nie na sociálne zariadenia," navrhuje za stranu Hlas-SD.
Migrácia naberá na obrátkach
Denisa Saková z Hlasu-SD reaguje na policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý dnes na tlačovej konferencii vyhlásil, že "politici by sa nemali vyjadrovať k takýmto témam," pričom informoval o probléme nelegálnej migrácie.
"Politici nestrašia, na pôde parlamentu nemáme možnosť zvolať bezpečnostný výbor. Preto sme tému dali do Národnej rady," povedala Saková. Upozorňuje, že migrácia sa zrýchľuje a tvrdí, že k nám príde šesťtisíc utečencov týždenne. Tento údaj pochádza od ministra vnútra, ktorý správu predniesol na vyzvanie poslanca Republiky Milana Mazureka pred poslancami.
Saková tvrdí, že nejde o vojnových utečencov. "Sú to ekonomickí migranti," tvrdí politička z Hlasu-SD. Minister Ivan Šimko v parlamente povedal, že 92 percent migrantov sú Sýrčania, na ktorých sa vzťahuje kvôli vojnovému konfliktu medzinárodná ochrana a nie je možné ich poslať späť.
Saková tvrdí, že sú bez dokladov a o sýrskom pôvode klamú, pričom navrhuje ich zadržanie a preverenie. Saková taktiež upozornila na problém, kedy sa pasy podľa nej vydávajú oneskorene. "Neviem, či tlačovka nebola určená na prekrytie problému, že na Ministerstve vnútra sú problémy," dodáva.