Taliansko zasiahol príbeh 83-ročného muža, ktorý deväť mesiacov prespával v letiskovej hale, pretože si z dôchodku nedokázal zaplatiť podnájom, píše portál Metro. Dôchodca sa na letisko Marconi v Boloni “presťahoval” vlani, keď si už nemohol dovoliť platiť prenájom a skončil na ulici.
Mal šťastie na ľudí
Muž známy pod menom Arnaldo pochádza zo Sicílie, no roky žil v Bastiglii, meste na severe Talianska. Po náraste cien mu už dôchodok nestačil na pokrytie nájomného, a tak prišiel o strechu nad hlavou. Istý čas prespával na ulici, pretože „nechcel byť nikomu na obtiaž.“ S príchodom zimy si však musel nájsť nejaké útočisko, a tak sa zo svojím jedným kufrom ocitol v letiskovej hale.
Jeho prítomnosť čoskoro upútala pozornosť personálu letiska, ktorý sa mu časom stal druhou rodinou. Zamestnanci sa mu snažili pomáhať, ako len mohli. Pravidelne mu nosili jedlo a kávu. Arnaldo sa skamarátil aj s predavačom novinového stánku, ktorý mu dával noviny, aby si mohol dlhé chvíle na letisku krátiť čítaním. Jeden zo zamestnancov mu zas kúpil spacák.
Úrady o jeho situácii nevedeli
Po čase sa Arnaldov príbeh dostal do miestnych médií, vďaka čomu si jeho neľahkú životnú situáciu všimli aj úrady. Tie uviedli, že nevedeli o životných podmienkach 83-ročného muža, kým si neprečítali správy z médií.
Bolonský poradca pre sociálne veci Luca Rizzo Nervo povedal, že ho mrzí, že sa úrady dozvedeli o Arnaldovom prípade týmto spôsobom. Samospráva zasiahla a poskytla mu ubytovanie v hoteli, kým pre neho nenájdu nový domov.
Príbeh ako z filmu
Arnaldov príbeh sa dostal do svetových médií aj vďaka tomu, že nápadne pripomína film Terminál z roku 2004. Film je inšpirovaný skutočným príbehom muža, ktorý prežil na letisku dlhých 18 rokov.
ehran Karimi Nasseri, ktorého v snímke stvárnil Tom Hanks prežil veľkú časť života v odletovej hale letiska Charlesa de Gaulla v Paríži. V roku 1977 získal azyl v Belgicku, po tom čo v Iráne vypukli nepokoje. Vďaka tomu, mohol ísť do ktorejkoľvek európskej krajiny, a keďže predtým študoval v Británii, rozhodol sa letieť z Francúzska do Londýna.
Počas jeho cesty mu však niekto ukradol kufor, vrátane dokladov. Po prílete mu však úrady zakázali vstup do krajiny, pretože nedokázal preukázať svoju totožnosť a poslali ho späť do Francúzska, kde bol zadržaný. Keďže do krajiny vstúpil legálne, no nemal žiadne doklady, ocitol sa v patovej situácii a jediným miestom, na ktorom sa mohol zdržiavať bolo letisko.
V roku 2006 bol Nasseri hospitalizovaný a v jeho neprítomnosti bolo jeho obvyklé miesto na sedenie na letisku demontované. Následne mu ponúkli prístrešie v Paríži, kde zostal až do svojej smrti v roku 2022.
Kríza životných nákladov v Taliansku
Arnaldo je len jedným z mnohých Talianov, ktorých vysoké ceny dostali do absolútnej chudoby. Taliansky národný štatistický úrad hovorí, že každý 12. človek v krajine žije v absolútnej chudobe. Mnoho obyvateľov kvôli tomu prišlo o domov. V roku 2023 vzrástol počet bezdomovectva v Taliansku o 6,8 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.
Kríza v oblasti životných nákladov v krajine je jednou z najhorších v západnej Európe. Podľa prieskumu YouGov z roku 2022 bolo 82 percent Talianov nespokojných s tým, ako ich vláda krízu rieši.
V rovnakom prieskume sa zistilo, že viac ako deväť z desiatich Talianov muselo znížiť svoje obvyklé výdavky. Problémy s platením účtov za energie má 41 percent Talianov.