Gigantický podzemný systém chráni Tokio pred povodňamiWikipedia/Dddeco
StoryEditor

VIDEO Tokio pred povodňami chráni obrovská podzemná katedrála. Zmestí sa do nej aj Socha slobody, mestu však prestáva stačiť

iDnes.cz08.10.2024., 11:00h

Ročný úhrn zrážok v Japonsku je približne dvakrát vyšší ako celosvetový priemer. V japonskej metropole preto vznikol dokonca rozsiahly podzemný komplex, ktorý mesto chráni pred zatopením. Kvôli stále extrémnejším výkyvom počasia prechádza teraz tento jedinečný systém dôkladnou modernizáciou.

Lajkuj Brainee.sk na

Povodňová katedrála ukrytá 22 metrov pod zemou je súčasťou 6,3 kilometra dlhého systému tunelov a vysokých valcových komôr, ktoré chránia severné Tokio pred povodňami. Naposledy sa osvedčila koncom augusta, kedy ju zaplavila voda z prívalových lejakov. Do budúcnosti to ale nestačí, píše Klára Karchňáková z portálu iDnes.

„So zvyšujúcou sa teplotou sa zvyšuje množstvo vodnej pary v atmosfére, čo má za následok relatívne väčšie množstvo zrážok,“ uviedol pre Reuters profesor tokijskej univerzity Seita Emori, ktorý je členom klimatologickej skupiny, ktorá v roku 2007 získala Nobelovu cenu. „Predpokladáme, že v budúcnosti bude s rastúcou teplotou padať doteraz nevídané množstvo dažďa,“ dodal.

image

Svetoví vedci si posvietili na nedávne povodne, ktoré zasiahli aj Slovensko. Nemajú dobré správy, v budúcnosti očakávajú zhoršenie

Pojme aj Sochu slobody

Výstavba komplexu, oficiálne nazývaného Metropolitný vonkajší oblastný podzemný odtokový kanál, trvala trinásť rokov a vyžiadala si 230 miliárd jenov (1,416 miliardy eur). Od uvedenia do prevádzky v roku 2006 už zabránil povodňovým škodám za viac ako 150 miliárd jenov (923 miliónov eur), odhaduje japonská vláda.

Okrem technickej vynaliezavosti je komplex obľúbeným turistickým miestom a miestom na natáčanie filmov. Jaskynný priestor má kapacitu pojať množstvo vody, ktoré v prepočte zodpovedá takmer stovke plaveckých bazénov. Vnútri sa nachádza 59 masívnych pilierov, z ktorých každý váži 500 ton a je vysoký osemnásť metrov. Priestor jednej zo šácht je dostatočne hlboký a široký, aby sa doň zmestila Socha slobody, uvádza Reuters.

Len tento rok v júni sa systém spustil štyrikrát, čo je viac ako za celý minulý rok. Počas tajfúnu Šan-šan zachytil toľko vody, že by takmer štyrikrát naplnila tokijský baseballový štadión, a potom ju bezpečne odčerpal do rieky Edogawa a do mora.

Dažde sú čoraz horšie

„V porovnaní s minulými rokmi je tu tendencia, aby sa veľké množstvo dažďa znieslo naraz v takzvaných partizá​nskych lejakoch,“ povedal ministerský úradník Jošio Mijazaki, ktorý má komplex na starosti.

Bližšie k centru Tokia prebieha ďalší veľký projekt na prepojenie kanálov, ktoré odvádzajú prepad z riek Širako a Kanda. Po dokončení v roku 2027 bude odvádzať povodňovú vodu asi trinásť kilometrov pod zem do Tokijského zálivu.

„Tokijská kanalizačná sieť je navrhnutá tak, aby zvládla zrážky do 75 milimetrov za hodinu, ale stále častejšie sa objavujú lokálne búrky, pri ktorých spadne až 100 milimetrov zrážok, čo systém preťažuje,“ uviedol Šun Otomo, vedúci stavby tohto projektu.

Portál iDnes patrí do portfólia vydavateľstva Mafra, ktorého súčasťou je aj Brainee.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. november 2024 03:30