Mapa EurópyUnsplash/Calvin Hanson
StoryEditor

Dve veľké európske krajiny medzi sebou zmenia hranice. Majú na to veľmi dobrý dôvod, ktorý raz možno ovplyvní aj Slovensko

ČTK02.10.2024., 13:00h

Švajčiarsko a Taliansko znovu prekreslia časť svojej spoločnej hranice kvôli topiacim sa ľadovcom, ktoré predstavujú prirodzené predely medzi oboma krajinami. Alpská krajina schválila dohodu vedúcu k úprave hraníc, ktorá začne platiť po podpise Talianska.

Lajkuj Brainee.sk na

„Významné úseky hranice určujú rozvodia alebo hrebene ľadovcov, firnu (snehu tvoreného malými ľadovými zrnami) či večného snehu,” uviedla minulý týždeň švajčiarska vláda.

„Tieto útvary sa menia v dôsledku topenia ľadovcov,” stojí v jej vyhlásení. Bern zmenu oficiálne schválil v piatok, na rade je teraz Rím, ktorý vykonáva posledné úpravy hraníc. Po tom, ako obe krajiny dohovor ratifikujú, predstavia konkrétne zmeny.

Nie je to prvýkrát

Tie sa dotknú obcí Zermatt v južnom Švajčiarsku a Cervinia v severozápadnom Taliansku pod Matterhornom, siedmou najvyššou horou Álp. Úprava hraníc nastane v okolí významných miest Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel a Gobba di Rollin.

Nie je to prvýkrát, čo sa taliansko-švajčiarska hranica prekresľuje. V roku 2000 sa hranica blízko stanice lanovky Furggsattel pri Zermattu posunula o 100 až 150 metrov, preto sa lanovka odvtedy nenachádza v Taliansku, ale vo Švajčiarsku.

Posuny hraníc súvisia s topením ľadovcov a pohybom ich hrebeňov. Meteorologická služba Copernicus v posledných rokoch informuje o tom, ako rýchlo sa ľadovce v Európe topia kvôli rekordne horúcim rokom a klimatickým zmenám. Ľadovec Theodul napríklad medzi rokmi 1973 a 2010 stratil takmer štvrtinu svojej hmotnosti a hranice sa vtedy posunuli o 100 metrov.

Situácia je kritická

Jeden z najznámejších talianskych ľadovcov, Dosdè v talianskych Alpách, ustúpil za posledný rok o sedem metrov. Kvôli klimatickým zmenám stratilo Švajčiarsko medzi rokmi 2021 až 2023 až desať percent svojich ľadovcov, zvlášť na východe a juhu krajiny v okolí Matterhornu.

„Švajčiarske ľadovce sa topia čoraz rýchlejšie,” uviedla švajčiarska Akadémia vied. „Rýchlosť topenia je dramatická: Za dva roky sme stratili toľko ľadu ako v rokoch 1960 až 1990,” upozornila učená spoločnosť.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/veda/klimaticka-zmena, menuAlias = klimaticka-zmena, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. november 2024 12:26