Americká stanica CNN upozorňuje na veľmi vážnu situáciu, ktorá cez víkend panovala na severnej Morave a v českej časti Sliezska.
„V Poľsku a v Českej republike sa vyliali z koryta rieky,“ uviedla stanica a poukázala na situáciu v meste Krnov, ktoré je z veľkej časti zaplavené. Najvyšší stupeň výstrahy pred extrémnymi zrážkami platil cez víkend v Českej republike, Poľsku, Nemecku, Rakúsku a na Slovensku, dodala CNN.
Spravodajská stanica BBC News informuje o dramatickej situácii v obci Lipov na Hodonínsku. „Bohužiaľ, nikto nevie, kedy voda ustúpi,“ povedal mu miestny obyvateľ Marek Joch s tým, že dedina je zo všetkých strán zovretá vodou. Server tiež pripomína, že v súvislosti so záplavami sú v Českej republike nezvestní štyria ľudia.
Povodne spôsobili aj rozsiahle problémy v miestnej a medzinárodnej doprave. „Napríklad bola pozastavená železničná doprava medzi Českou republikou a Poľskom, zatiaľ čo štyri linky viedenského metra museli čiastočne prerušiť prevádzku,“ informuje o niektorých komplikáciách v cestovaní francúzsky denník Le Monde. Noviny tiež poukazujú na veľké škody hlásené z Poľska a Rumunska.
Medzinárodné médiá pripomínajú, že súčasné výdatné zrážky v strednej Európe spôsobuje Borisova níž.
Davide Faranda, vedec z francúzskej Národnej rady pre vedecký výskum (CNRS), cituje Le Monde, že nadmerné zrážky sú „veľmi jasným signálom klimatických zmien“. BBC News upozorňuje, že už v roku 2021 vedci varovali, že extrémne silné dažde a iné extrémne poveternostné javy by sa v Európe mohli stať častejšími a trvalejšími v dôsledku zmeny klímy.