Nájsť ideálnu dovolenkovú destináciu, v ktorej bude príjemne slnečno, je v posledných rokoch čoraz náročnejšie. Kvôli klimatickým zmenám mnohé miesta trpia vplyvmi extrémneho počasia, ako sú vlny vysokých horúčav, cyklóny, hurikány či silné búrky, píše portál LadBible.
Aj na Slovensku sme v priebehu tohto mesiaca zažili niekoľko vĺn horúčav, ktoré ľudí poriadne potrápili. Inak tomu nebolo ani v Grécku či iných európskych prímorských krajinách, kde sa prepisovali teplotné rekordy.
Nepredstaviteľné teplo
Nič sa však nedá porovnať s Kuvajtom, hlavným mestom rovnomenného štátu. Ak by si v priebehu posledných dní zavítal do kalifornského Údolia smrti, bolo by ti tu len o niečo málo teplejšie, ako práve v Kuvajte.
A zatiaľ čo Údolie smrti v Spojených štátoch je vyprahnutou pustatinou, kde turisti strávia len niekoľko hodín, Kuvajt je so svojou gigantickou aglomeráciou s viac ako tromi miliónmi obyvateľmi úplne iná šálka kávy. Každý z nich pritom musí zvládať žiť v týchto extrémnych podmienkach.
To, že situácia je kritická, dokazuje aj fakt, že miestne zvieratá už vysoké teploty jednoducho nezvládajú. Miestni hlásili „vtáky padajúce mŕtve z neba“ aj „vriace morské koníky v zálive“. Ľudia bojujú s dehydratáciou, vyčerpania z tepla a množstvom ďalších problémov, ktoré bombardujú mesto.
50 stupňov, minimum dažďov
A zatiaľ čo na Slovensku sa o veľmi vysokých teplotách začína hovoriť, keď prekonávajú hranicu 35 stupňov, v Kuvajte by s najväčšou pravdepodobnosťou skákali od radosti. Teploty tam totiž atakujú hranicu 50 stupňov Celzia.
V júli 2016 v meste namerali rekordnú teplotu - 54 stupňov. Časti sveta, ktoré musia s takýmito horúčavami bojovať, sa snažia nájsť cestu, ako sa prispôsobiť. Podľa phys.org niektorí miestni obyvatelia začali vysádzať stromy, aby schladili slnkom spálenú zem, nehovoriac o tom, že krajina spotrebuje veľkú časť svojej energie na udržanie klimatizácie takmer nepretržite v chode.
Nič však nenasvedčuje tomu, že situácia v meste sa v blízkej budúcnosti zmení. A aby toho nebolo málo, v krajine je čoraz menej zrážok. To vo výsledku znamená, že uprostred horúcich dní musia miestni bojovať aj s čoraz častejšími a intenzívnejšími prachovými búrkami.